Mesiac zberu

Agát biely Robinia pseudoacacia
Trnovník akát (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Agát je drevina z čeľade bôbovitých. Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, má stredne rozkonárenú nepravidelnú korunu. Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté. Príznakmi otravy je slinenie, nevoľnosť, preháňanie, bolesť hlavy, srdcová slabosť, pokles tlaku, kŕče, ochrnutie a smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť prvú lekársku pomoc. Kvety sú zoskúpené do prevísajúcich bohatých, intenzívne voňajúcich strapcov. Semená sú v podlhovastých lysých strukoch. Agát má veľmi voňavé a medujúce kvety.

Výskyt

Agát biely sa nachádza na juhovýchode Spojených štátov, rastie napríklad v južnej časti Apalačských vrchov, vo Virgínii, a pod. Je významnou medonosnou rastlinou najmä na južnej Morave a južnom Slovensku. Pri šľachtení sa agát rozmnožuje najmä zelenými a koreňovými odrezkami pre cenné zachovanie dedičných vlastností. Agát je schopný rásť v širokom rozpätí pôdnych a ekologických podmienkach.

Zber a úprava

Zbierajú sa len kvety. Zber sa robí odrezaním celých súkvetí alebo otŕhaním jednotlivých kvetov zo strapcov. Sušíme ihneď, rýchlo a opatrne, v tenkých vrstvách na tienistých a vzdušných miestach. Materiál sa ľahko zaparí a zhnedne. Pomer zosušenia je 6:1. Kvetová droga je veľmi náchylná na skladovanie, mnohokrát nevydrží ani do ďalšej úrody. Odporúča sa uskladniť vo vzdušných uzatvorených nádobách.

Liečivé vlastnosti

Používa sa predovšetkým proti hyperacidite, pálení záhy, pri migrénach (žalúdočného pôvodu), ako laxatívum, ale aj ako posilňujúci prostriedok a ako silnejšie spazmolytikum. Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a pomáha pri reumatizme.

Príprava

+Agátové víno:+ Na 10 litrov treba 10 veľkých kvetov agátu bez stopiek. Zalejeme ich 10l horúcej vody a necháme 24 hodín luhovať. Potom kvety vyžmýkame a precedíme. Pridáme 2,5 kg cukru, 100g kyseliny vínnej alebo citrónovej, 2-3g soli a kvasinky.

+Agátový likér:+ 10 menej rozkvitnutých kvetov (kvôli peľu), 1,8 l liehu, 1,25 kg kryštálového cukru, 1,8 l vody, 2 citróny a 12 klinčekov. Citróny nakrájame na plátky a spolu s kvetmi povaríme na miernom ohni v 1,5 l vody asi 15 až 20 minút. Potom odstavíme a prikryjeme na 24 hodín. Po 24 hodinách všetko precedíme, pridáme klinčeky s cukrom a povaríme na sirup. Po vychladnutí vyberieme klinčeky, dolejeme lieh a uzavretú nádobu necháme 1 až 2 týždne oddychovať. Potom treba preliať a odložiť na tmavé miesto.

+Agátový čaj:+ 2 lyžice agátového kvetu zalejeme 4 dl horúcej vody a necháme 5 minút luhovať. Pijeme po dúškoch 2 - 3 krát denne 1dl, uľaví sa ľadvinám i mechúru a zvýši sa vylučovanie moču.

Zaujímavosť

Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám. Prvoradý význam majú porasty agáta bieleho pre včelárstvo. Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky.