Mesiac zberu

Alchemilka žltozelená Alchemilla xanthochlora Rothm.
Kontryhel žlutozelený (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Alchemilka je trváca bylina. Z podzemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených, 10 - 50 cm vysokých stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlo obličkovitou čepeľou reozdelenou na 7 - 9 lalokov s pílkovitým okrajom, stonkové listy sú sediace. Žltozelené kvety sú zoskupené do súkvetí. Horná časť kališných lístkov nahrádza nevyvinuté korunné lupienky.

Výskyt

Rastie najmä na suchých lúkach, v priekopách a popri potokoch od pahorkatín až po alpínske pásmo. Uprednostňuje výživné pôdy.

Zber a úprava

Zberá sa vňať alebo iba listy. Suší sa na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C.

Liečivé vlastnosti

Používa sa pri poruchách trávenia, hnačkách, pri silnej menštruácii, na posilnenie maternice pred pôrodom, pri zápale ústnej dutiny, hrdla, očí a pri krvácaní z nosa.

Príprava

Pri hnačke, silnej menštruácii sa pijú denne dva poháre záparu pripraveného z dvoch čajových lyžičiek drogy na 1 pohár vody. Zápar zo štyroch lyžičiek drogy na šálku vody je účinný 10 dní pred menštruáciou. Na posilnenie maternice sa odporúča piť tri poháre denne počas troch mesiacov pred pôrodom. Zápar na výpach ústnej dutiny, očí a nosa sa pripravuje z trojnásobného množstva vňate na pohár vody.

Zaujímavosť

V ľudovom liečiteľstve sa pokladá za rastlinu na ženské choroby, podporuje funkciu maternice a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu a vylučovanie. Je úplne neškodná aj pri dlhodobom užívaní.