Mesiac zberu

Aloa pravá Aloe vera L.
Aloes obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je sukulentná rastlina z čeľade asfodelovité, ktorá rastie v subtropických a tropických oblastiach. Je to nenáročná rastlina, podobá sa na kaktus. Má hrubé listy a na okrajoch tŕnité. Životodarnou krvou tejto rastliny je gél nachádzajúci sa vo vnútri listov, ktorý je bohatý na živiny. Listy sú zelenej až šedo zelenej farby. Niektoré druhy majú po okrajoch biele škvrny. Rastie do výšky jedného metra, záleží od druhu.

Výskyt

Vyskytuje sa v tropických krajinách. Domovinou tejto rastliny je Arabský polostrov, Kanárske ostrovy, Severná Afrika a odtiaľ sa rozšírila do oblasti so suchou klímou aj do Európy. Dá sa pestovať aj doma, rastlina je nenáročná na polievanie. Stačí dva až tri krát do týždňa. Nie je dobré ju hneď vystaviť slnečnému žiareniu, treba postupne. Rastlina si musí zvyknúť. Polievanie v zime sa musí obmedziť, polieva sa len vtedy keď má končeky listov zmäknuté. Rastlina je citlivá na mráz.

Zber a úprava

Rastlina vyprodukuje počas života okolo 50 listov. Po dvoch rokoch pestovania sú vonkajšie listy zrelé na zber. Pri spracovaní sa listy musia očistiť a umyť v studenej vode.

Liečivé vlastnosti

Tvorí súčasť viacerých liečivých prípravkov, používaných aj vo veterinárnej medicíne. Osoží pri zápche, podporuje trávenie, zlepšuje peristaltiku (pohyb) žalúdka a čriev, napomáha látkovú premenu (za šálku odvaru vypiť občas večer pred spaním alebo ráno nalačno). Zvonka (v tinktúre) sa uplatňuje pri niektorých kožných ochoreniach (aj pri vypadávaní vlasov). Šťava má baktericídne a bakteriostatické účinky. Rastlina obsahuje biogénne stimulátory, ktoré zvyšujú obranyschopnosť chorého organizmu. Pri chorobách pečene, ľadvín, nechtov, dýchacích ciest, nervové a duševné ochorenia.

Príprava

Tradovaný moskovský recept na tinktúru: 300 g odrezkov z čerstvých listov (stonky), 500 g kvalitného včelieho medu, 7 dl kvalitného čerstvého vína, 1 dl čistého liehu (95%, príp. aspoň 85% = spiritus concentratus) dať vylúhovať v tmavej, dobre uzavretej fľaši 8 až 10 dní (občas poprevracať). Užívať 2-3 týždne 3 razy denne za polievkovú lyžicu aspoň štvrť hodiny pred jedením (najviac dve kúry do roka!).

Zaujímavosť

Pre jej výnimočné schopnosti dostala rôzne prívlastky ako rastlina nesmrteľnosti, rastlina života, zázrak púšte, prameň večnej mladosti, mlčiaca liečiteľka alebo zázrak či doktor v kvetináči.