Mesiac zberu

Ananásovník chocholatý Ananas comosus Lind. / Bromelia ananas
Ananasovník chocholatý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade broméliovitých, pôvodom z Južnej Ameriky. Plody patria medzi najlepšie a najlahodnejšie južné ovocie. Rastlina je asi 1 m vysoká. Listy sú pevné a dužinaté, bývajú zúbkaté. Na stonke, ktorá vyrastá z listovej družice, sa vytvára súkvetie fialových kvetov, ktoré rozkvitajú postupne a neskôr zrastajú v dužinaté súplodie - ananás. Aromatická dužina je biela alebo žltkastá a veľmi lahodná. Obsahuje 85% vody, cukor, vitamíny, kyselinu citrónovú a jablčnú.

Výskyt

Pochádza z Brazílie a z tropických oblastí Ameriky. Ananás rastie divo, má drobné a kyslé plody so semenami. Ananás potrebuje optimálne teploty okolo 20 až 30°C, preto sa pestuje v krajinách ako Kuba, Čína, India, Florida, Mexico, Hawai v západnej Afrike atď. Rozmnožuje sa buď koreňovými odnožkami, alebo listovými ružicami.

Zber a úprava

Ružicu odlomíme od plodu, odstránime zvyšok dužiny a ranu zasypeme práškovým dreveným uhlím, aby nehnila a necháme 1-2 týždne na vzdušnom mieste zaschnúť. Potom ružicu zatlačíme asi 2 cm hlboko do mierne vlhkého substrátu, zloženého v rovnakom pomere z piesku a rašeliny. Pri vyššej vzdušnej vlhkosti a teplote 25-30°C zakorení za 2-3 mesiace a zarodí do dvoch rokov. Na plantážach sa nechávajú ružice zasýchať až tri mesiace.

Liečivé vlastnosti

Podporuje močenie (diuretikum). Používa sa proti zápalom, výronom, nádorom, bradaviciam, parazitom, na znižovanie chuti do jedla, ako preventívna látka proti vzniku žalúdočných vredov. Ďalej lieči močové cesty, pohlavné choroby a je dobrým preháňadlom. Časté užívanie však škodí zubom (i ďasnám) a žalúdku.

Príprava

Zo šťavy domorodci pripravujú lahôdkové víno chicha. Z listov získavajú vlákna a tkajú ananásový hodváb.

Ananásové víno chicha: Na prípravu potrebujeme jeden celý neolúpaný ananás, ktorý poriadne umyjeme a nakrájame (neolupujeme). 200g-340g hnedého cukru, 10-12 šálok vody, škorica celá, klinček, aníz a celé čierne korenie, všetko podľa chuti. Postup je jednoduchý všetky ingrediencie dáme dokopy a uvaríme vo veľkom hrnci zakryté 1 hodinu. Nápoj môžeme piť za horúca alebo odložiť do chladničky a počkať pár hodín, aby sa chute lepšie prepojili.

Zaujímavosť

U niektorých ľudí môže dôjsť k alergickej reakcii. Ide o alergiu na ananás, ktorá je spôsobená enzýmom bromelínom alebo bielkovinou profilínom. Reakcia sa prejavuje ako nepríjemná chuť na jazyku .