Mesiac zberu

Artičoka zeleninová Cynara scolymus L.
Artyčok zeleninový (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Vzhľadom sa ponáša na veľký bodliak. Je to trváca bylina s mohutným, rozkonáreným koreňom. Byľ dorastá do výšky 1,0 - 2,0 m. Prízemné listy rastú v ružici. Je to teplomilná rastlina s veľkými fialovými kvetmi.

Výskyt

Rastlina pochádza z oblasti Stredozemného mora. Pestuje sa vo vopred pripravenej, dobre obrobenej a vyhnojenej, primerane vlhkej záhradníckej výživnej pôde, chránenej pred vetrom a mrazmi. Rozmnožujeme semenami alebo koreňovými odrezkami, čo je výhodnejšie

Zber a úprava

Úroda (dužinaté lôžka i spodné časti úborov) sa zberá spravidla v druhom roku. Zbierame list, prípadne koreň a dužinatú (jedlú) časť kvetného úboru. Koreň na jar alebo v jeseni, listy, keď vyrastú, a úbory, keď rastlina kvitne. Existujú biele, zelené a fialové artičokové puky, ktoré sa zbierajú od jari do jesene. Puky sa režú tesne pred rozkvitnutím, pretože potom horknú.

Liečivé vlastnosti

Upotrebuje sa v lekárnictve, dietetike (lahôdková zelenina) a v potravinárstve (pre sladko-horkú chuť). Osoží pri chorobách pečene a žlčníka, poruchách trávenia, vápenatení tepien (artérioskleróze), cukrovke atď. Posilňuje organizmus, napomáha látkovú premenu.

Príprava

Dužinaté kvetné úbory sa pripravujú sparené, napr. ako karfiol, alebo surové ako šalát, príp. v polievke. Koreň jeme varený alebo surový (ako reďkev), príp. sa užíva vo forme tinktúry s vínom alebo varený vo víne. Na odvar potrebujeme za hrsť listov a koreňov, ktoré vhodíme do 1 litra vody, osladíme medom, pretože čaj je mimoriadne horký. Čaj sa užíva pred jedením 3 krát denne. Šťava získaná z čerstvých listov sa užíva 2-3 polievkové lyžice za deň zmiešané s medom alebo mliekom na zmiernenie horkosti. Tinktúru vyrobíme približne z 1/2 kg listov, ktoré macerujeme v 1 litri alkoholu približne jeden týždeň. Potom sa macerát dobre prefiltruje a užíva sa 1 lyžica denne.

Zaujímavosť

Neodporúča sa používať pri alergii na astrovité rastliny, tiež pri riziku upchatia žlčových ciest a pri ťažkostiach obličkových ochoreniach. Pri dodržaní terapeutických dávok nie sú známe vedľajšie účinky.