Mesiac zberu

Asparagus lekársky (Špargla) Asparagus officinalis L.
Chřest lékařský (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dvojdomá trváca bylina vysoká 30 - 150 cm, s mäsitým podzemkom. Bočné konáriky sú sploštené a nahradzujú listy, ktoré sú premenené na drobné šupinky. Kvety drobné, žltozelené, plody zelené, neskôr červené bobule. V mnohých kultivaroch sa pestuje ako zelenina.

Výskyt

Druh rastie od nížin do subalpínskych polôh na lúkach, na okrajoch dubín, na krovinatých úbočiach, v húšťavách i hájoch, v lesostepných a suchomilných trávnych spoločenstvách. U nás sa miestami pestuje pre dužnaté, chutné mladé výhonky (pred ich vyrastením nad zem).

Zber a úprava

Predmetom zberu sú výhonky . Zbierajú sa v apríli (máji). Používajú sa čerstvé. Keď sa používajú ako zelenina , výhonky musia byť biele, bez chlorofylu, preto sa nechávajú v tme. Kde si zachovávajú dužnatosť a nedrevnatejú. Ak sa sušia bežne, zmenia farbu na sivastú. Za mlada majú sladkastú chuť a staršie sú bez chute.

Liečivé vlastnosti

Inak špargľa ako zelenina je dietetikum s miernym močopudným pôsobením. Koreň býva zložkou farmaceutických prípravkov. Používa sa pri ochoreniach dolných močových ciest alebo ako pomocný liek pri obličkových kameňoch.

Príprava

Zápar: 3% odvar z koreňa 2 - 3 šálky denne. Špargľa nie je vhodná ako hlavné jedlo (má priveľa minerálnych solí), nie je vhodná ani pre chorých na žlčník, lámku, cukrovku, pri močovom piesku a pod.

Zaujímavosť

Bobule sa považujú za toxické a mladé výhonky môžu vyvolávať alergické reakcie.