Mesiac zberu

Balota čierna Ballota nigra L.
Měrnice černá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čierny jablčník. Trváca bylina vysoká 30- 100 cm, sivo chlpatá až vlnatá, zriedka lysá. Má štvorhrannú, rozkonárenú stonku a protistojné, vajcovité, vrúbkovano pílkovité listy, kvety červenofialové alebo biele, zoskupené do nepravých praslenov, so štetinovitými listencami, plod je rozdelený na štyri tvrdky.

Výskyt

Rastlina obľubuje pôdy s vyšším obsahom dusíka. Vyskytuje sa na rumoviskách, pri cestách, ohradách a na úhoroch od nížin do podhorského stupňa. Hojná najmä v blízkosti ľudských sídlisk.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať. Treba ju sušiť v tieni, ak umelou teplotou tak do 30 - 35°C, v prípade skladovania dávať dobre zatvorených nádob a skladovať v tme. Po celý čas ma svoj špecifický pach.

Liečivé vlastnosti

V súčasnom ľudovom liečiteľstve sa droga používa ako sedatívum, nervínum (proti hystérii, pri stresoch a hypochondrických stavoch), spazmolytickum choleretikum, pričom sa dávkuje 1 lyžica na šálku záparu.

Príprava

5% zápar: asi 20 minút luhovať, 2 - 4 šálky denne, príp. 2 - 4 g prášku. Z tinktúry sa užíva 1 - 3 g na deň. Zvonka sa upotrebúva na obklady proti lámke, ischiasu a pod.

Zaujímavosť

Ak sa balota prenesie s kompostom na pole, ľahko sa rozmnoží a stane sa až húževnatou a nepríjemnou burinou, ktorá potláča rast kultúrnych rastlín.