Mesiac zberu

Banánovník Musa
Banánovník (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade banánovníkovitých. Plody banánovníka sú banány, ktoré boli skultúrnené a rôzne zošľachtené. Patria sem mäkké sladké banány ale aj škrobovité banány na varenie. Banány majú hmotnosť približne 130 - 200 g. Z toho 80% tvorí jedlá časť a zvyšok je kožovitá šupka. Vôňa, chuť a konzistencia plodov je ovplyvnená teplotou, pri ktorej dozrievajú. Pri nízkej teplote sivejú a kazia sa. Banány rastú vo visiacich zoskupeniach od niekoľko po mnoho kusov. Pravý kmeň je pod zemou a vola sa podzemok. Z neho vyrastajú korene, listy a nakoniec fialové kvety.

Výskyt

O banánoch sa prvýkrát zmienili budhistické texty v roku 600 pred KR. Prvý banánový sad bol v Číne okolo roku 200. Arabskí kupci potom rozšírili banány po väčšine územia Afriky. Najväčšími exportérmi banánov je Ekvádor, Kostarika, Kolumbia a Filipíny. Banánovník si môžeme vypestovať aj doma, nie je náročný na pestovanie. Potrebujeme priepustný substrát a dostatočne veľkú nádobu na pestovanie. Najlepšie mu vyhovujú teploty 25 až 30 stupňov.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody a listy. Banánové listy sa používajú ako krmivo a vyrába sa z nich pevné vlákno, z ktorého sa vyrábajú povrazy a rohožky.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri menštruačných problémoch, obsahuje vitamín B6, ktorý zlepšuje náladu. V banáne je veľa vlákniny, ktorá nám upravuje trávenie. Pravidelné jedenie banánov znižuje riziko infarktu. Pri poštípaní hmyzom je možné potrieť postihnuté miesto banánovou šupkou, ktorá lieči zápal a podráždenie pokožky. Obsahujú vitamíny B, C, B1, B2, B6, E a K, minerálne látky železo, horčík a draslík, vlákninu, proteíny, glukózu, fruktózu a serotonín.

Príprava

Banány je najlepšie konzumovať v surovom stave. Banánová šupka dokáže vyliečiť aj bradavice - vnútornú stranu šupky si treba prilepiť náplasťou na postihnuté miesto a denne procedúru opakovať. Banánovej šupke sa pripisujú aj vlastnosti bielenia a mineralizácii zubov, stačí si vnútornou stranou šupky zuby každý deň potierať.

Zaujímavosť

Banán by sa nemal uskladňovať v chladničke, pretože sa znehodnocuje.