Mesiac zberu

Baza chabzdová Sambucus ebulus L.
Bez chebdí (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade zemolezovitých, s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú na jar vždy nové výhonky. Má 50-200 cm vysokú, priamu, jednoduchú byľ s perovitozloženými podlhovastými listami a červenkasté kvety v plochých vrcholíkoch. Plody sú čierne kôstkovice. Odporne zapácha.

Výskyt

Rastie na okrajoch lesov, rúbaniskách, medzi krovím, pri cestách a rumoviskách, najmä v teplejších oblastiach.

Zber a úprava

Zbierame koreň, prípadne aj listy, kvety alebo zrelé plody. Sušíme pozorne, korene aj zavesené, pri plodoch dbáme, aby nesplesniveli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Liečivé vlastnosti

Liečivá i technická droga. Prášok alebo tinktúra z koreňa osoží pri vodnatieľke. Listy, kvety, plody napomáhajú látkovej premene. Zvonka slúži na natieranie pri bolestiach pohybových ústrojov, podporuje i vzrast vlasov najmä koreň.

Príprava

Jarné pitné kúry podporujú regeneráciu organizmu. Najlepšie sú čajoviny pripravené z drog napomáhajúcich látkovej premene. Čaj pripravený z bedrovníka, z koreňu i z plodov chabzdy, ligurčeka, borievky, mäty, bázové výhonky a pod. Zo zmesi pripravíme denne pol litra čaju a pijeme nesladený po dúškoch. Kúra trvá aspoň 2-3 týždne.

Zaujímavosť

Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Čerstvé plody môžu zapríčiniť otravu, najmä deťom.