Mesiac zberu

Baza čierna Sambucus nigra L.
Bez černý (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Baza je 3 - 5 m vysoký ker. Konáre má vyplnené bielym pletivom stržňa. Opadavé, protistojné nepárno perovité listy sú zložené z 3 - 5 lístkov. Drobné päťpočetné voňavé biele kvety sú usporiadané do plochých chocholíkovitých súkvetí. Plody sú lesklé tmavofialové až čierne guľovité kôstkovičky. Plody dozrievajú v auguste až v septembri. Sú vynikajúcou jesennou potravou voľne žijúcich vtákov.

Výskyt

Rozšírená je v celej Európe. Veľmi často rastie pri plotoch, cestách, na okrajoch lesov a v krovinách od nížin až do podhorského pásma. V záhradách sa pestujú aj okrasné formy so škvrnitými lalokovitými listami, ktoré sa však nezberajú na liečebné účely.

Zber a úprava

Zberajú sa kvety aj plody. Súkvetia sa za suchého počasia trhajú alebo strihajú ešte pred úplným rozvinutím kvetov a tie sa z nich odtrhávajú na sitá. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Plody bazy sú mierne jedovaté (obsahujú sambunigrín), nemali by sa konzumovať surové. Po tepelnej úprave sa môžu použiť bez problémov.

Liečivé vlastnosti

V medicíne sa baza používa ako prostriedok na potenie pri chorobách dýchacích ciest, reume a všade tam, kde je potenie žiaduce na zníženie teploty, výplachy ústnej dutiny a inhalácie pri zápale ucha, na obklady pri kŕčových žilách. Plody majú mierne preháňavý účinok.

Príprava

Zápar sa pripraví z jednej lyžice sušených kvetov a litra vriacej vody. Odporúča sa piť denne 3 - 5 pohárov pri prechladnutí alebo reumatických bolestiach. Na vyplachovanie úst sa používa zapar z dvoch lyžíc drogy na liter vody. Šťava z plodov pôsobí potopudne, povzbudzuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, zmierňuje bolesti pri migréne, neuralgických ťažkostiach a mierne preháňa.

Zaujímavosť

Kvety aj plody bazy čiernej sa používajú na domácu výrobu štiav, vína a sirupov, plody aj na výrobu lekvárov. Príbuzný druh baza chabzdová (Sambucus ebulus) sa niekedy používa pri chorobách močových ciest. Je však jedovatá, a preto ju možno použiť iba na lekársky predpis.