Mesiac zberu

Bazalka pravá Ocimum basilicum L.
Bazalka pravá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Bazalka je jednoročná bylina s rozkonárenou štvorhrannou stonkou vysokou asi 30 - 60 cm. Protistojné dlhostopkaté vajcovité listy sa smerom k vrcholu stonky zmenšujú. Z pazúch listeňov vyrastajú drobné žltobiele alebo ružovkasté pyskovité päťpočetné kvety. Celá rastlina zvláštne vonia.

Výskyt

Pochádza z južnej Ázie. K nám sa dostala v 12. storočí ako liečivá a koreninová rastlina. Čoraz viac sa pestuje zo semien v záhradkách alebo aj v kvetináčoch na balkónoch ako obľúbená korenina.

Zber a úprava

Vňať sa zrezáva v období kvitnutia asi dve tretiny od vrchola, aby sa mohla dolná časť stonky ešte rozkonáriť a neskôr znova zrezať. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 - 40 °C. Sušená droga je svetlozelená s bielymi kvetmi.

Liečivé vlastnosti

Bazalka sa používa pri chronickom zápale priedušiek so silným kašľom, vnútorne aj na kloktanie, pri ťažkostiach tráviaceho traktu, nechutenstve a plynatosti, chorobách močových ciest, zvonka na ťažko sa hojace rany.

Príprava

Odvar sa pripraví z jednej polievkovej lyžice drogy a 300 ml vody. Po minútovom povarení sa nechá 30 minút lúhovať. Užíva sa trikrát denne, vždy 100 ml po jedle. Na vnútorné aj vonkajšie použitie sa odporúča pripraviť zápar z jednej čajovej lyžičky drogy a jedného pohára horúcej vody. Užíva sa dvakrát denne.

Zaujímavosť

Používanie bazalky sa u nás ešte rozšírilo v súvislosti s postupným zavádzaním špecialít talianskej kuchyne. Osobitne vhodná je totiž pri príprave špagiet a makarónov. Je aromatická a má korenistú vôňu. Niekedy vôňou pripomína aj klinčeky alebo muškátový orech.