Mesiac zberu

Bedrovník väčší / lomikameňový Pimpinella major L. / Pimpinella saxifraga L.
Bedrník větší / obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Október.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváce byliny z čeľade mrkvovitých, s vretenovitým, nepríjemne zapáchajúcim podzemkom. Bedrovník lomikameňový je menší: má 20-60 cm vysokú, priamu, rozkonárenú, valcovitú, jemne ryhovanú páperistú stonku a biele, prípadne červenkasté kvety v okolíkoch. Bedrovník väčší má stonku až 1 m vysokú, spravidla ostrohrannú, dutú. Má korenistý pach a ostrú, páliacu chuť.

Výskyt

Rastú na lúkach a pašienkach, bedrovník lomikameňový hojnejšie.

Zber a úprava

Zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj kvitnúcu vňať. Koreň zo starších rastlín zbierame na jar. Koreň rýchlo umývame, inač nasiakne vodou a silica z neho vyprchá. Sušíme pri teplote do 35 °C. Uschovávame uzavreté nad kysličníkom vápenatým a chránime pred svetlom.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri kašli a zachrípnutí, pri poruchách trávenia, pri chorobách močových ústrojov. Napomáha látkovú premenu. Zvonka nachádza použitie pri príprave kúpeľov (pri zle hojacich ranách) a ako kloktadlo.

Príprava

Bylina pomáha pri bolestiach hrdla a uľahčuje vykašliavanie . Čaj z bedrovníka väčšieho: 3 až 6 lyžičiek bedrovníka zalejeme vriacou vodou. Po 15 minútach lúhovania precedíme. Pije sa dvakrát denne.

Zaujímavosť

Obsahuje silicu, furokumaríny, triesloviny, saponíny a vitamíny.