Mesiac zberu

Benedikt lekársky Cnicus benedictus L.
Benedikt lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Benedikt je jednoročná, zriedka dvojročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 40 až 70 cm. Z jej červenohnedého podzemku vyrastá rozkonárená, hranatá, pavučinovito vlnatá stonka. Stonkové listy sú striedavé, kopijovité, perovito strihané, na okraji zúbkaté, ostnaté a žliazkato chlpaté. Koncové úbory kvetov majú ostnaté fialkasté zákrovy. Kvety terča sú žlté, rúrkovité a obojpohlavné.

Výskyt

Voľne v prírode sa vyskytuje v južnej Európe, Prednej Ázii a v Zakaukazsku. U nás sa pestuje v záhradkách a vyšľachtená odroda na poliach. Darí sa v slnečných polohách, v humusovej, stredne vlhkej pôde. Pestuje sa zo semien a ošetruje ako okopanina.

Zber a úprava

Zberá sa vňať dva- až trikrát do roka. Pri zbere za suchého počasia treba použiť rukavice, nôž, nožnice alebo kosák. Zberajú sa 20 - 30 cm dlhé vrcholčeky alebo listy a sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50°C. Rastliny treba sušiť osobitne, pretože z ich žliazok vyteká časť lepkavej horkej tekutiny. Po vysušení treba vymeniť podkladový papier.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri nervových ochoreniach spojených s nespa­vosťou, posilňovaní organizmu, reume a dne ako močopudný prostriedok a pri chorobách dýchacích ciest.

Príprava

Čerstvá šťava sa môže použiť zvonka aj vnútorne najmä na posilnenie organizmu, ale aj pri všetkých spomenutých chorobách. Zápar sa pripraví zaparením 1 - 2 polievkových lyžíc rozdrobenej drogy v pol litri vody. Užíva sa pred jedlom pri tráviacich a žlčových ťažkostiach, nespavosti a ochoreniach dýchacích ciest.

Zaujímavosť

Vňať sa používa aj na výrobu likérov. V minulosti sa benedikt pridával aj do piva.