Mesiac zberu

Betonika lekárska Betonica officinalis L.
Bukvice lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Betonika je trváca, 20 - 60 cm vysoká bylina. Z podzemku vyháňa ružicu prízemných dlhostopkatých, vajovito kopijovitých, vrúbkovaných, na spodnej strane chlpatých listov. Stonkové listy sú protistojné a krátkostopkaté. Kvety majú zvončekovitý kalich, purpurovočervenú dvojpyskovú korunu a sú zoskupené do hustých koncových valcovitých klasov. Je medonosná rastlina.

Výskyt

Rastie na suchých a krovinatých stráňach a riedkych lesoch od nížin až po subalpínske pásmo.

Zber a úprava

Zberá sa horná časť vňate na začiatku kvitnutia a potom sa suší v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C. Sušené kvety sú pichľavé, treba s nimi pracovať rukaviciach.

Liečivé vlastnosti

Používa sa pri chorobách dýchacej sústavy (zahlienenie, kašel), pri zápale močových ciest a tráviacej sústavy, na upokojenie nervov, zvonka ako obklad na opuchliny a rany.

Príprava

Z betoniky môžme pripraviť prášok, ktorý sa užíva v množstve 1 - 2 g trikrát denne. Zapíja sa vodou. Víno alebo tinktúru pripravíme do fľaše, kde nasypeme 1/3 betoniky, zalejeme vínom alebo liehom a necháme macerovať. Užíva sa dva až trikrát denne po 25 - 75 ml vína alebo 30 - 50 kvapiek tinktúry.