Mesiac zberu

Blen čierny Hyoscyamus niger L.
Blín černý (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jedno- až dvojročná bylina vysoká 30-80 cm: listy tupo laločnaté, v obryse vajcovité až objímavé, kvety pomerne veľké, žlté, fialovo žilkované, so žlaznatochlpatým kalichom zakončeným niekoľkými zubmi, plod je viečkatá tobolka.

Výskyt

Druh je viazaný na suché a teplé polohy do 500 m nad morom. Sprevádza vidiecke sídliská a taktiež menej frekventované komunikácie s udupanou hlinou a rumoviská.

Zber a úprava

Zbierajú s listy alebo celá vňať. Zber listov môžu vykonávať iba dospelí, a to za zachovávania všetkých bezpečnostných opatrení. Droga sa zbiera osobitne. Nedávame ju do styku s ostanými rastlinami. Celé konce bylí odrezávame nožom alebo kosákom, materiál nesmieme nechať dlho na kope, lebo sa ľahko zaparí. Sušíme ho oddelene od ostaných rastlín, rýchle, v tieni, v tenkých vrstvách. Materiál sa najlepšie usuší pri umelej teplote medzi 30 - 50°C. Pomer zoschnutia je asi 6:1. Zbierajú sa aj semená.

Liečivé vlastnosti

Terapeuticky účinné látky oboch drog sú prudko jedovaté alkaloidy - hlavný je hyoscyamín, potom atropín a skopolamín. Alkaloidy pôsobia silne na ústredné nervstvo. Pre ich veľkú jedovatosť môžu drogu a prípravky predpisovať iba lekár, a to zvyčajne ako prostriedok proti astme, na potlačenie pohybového (motorického) nepokoja, pri stareckej trasľavosti a rozličných kŕčoch.

Príprava

Blenový olej slúži po roztieraní na miernenie bolestí napr. reumatických. V homeopatii sa z čerstvej kvitnúcej vňate pripravuje esencia, ordinovaná podobne ako v bežnej medicíne.

Zaujímavosť

Droga má omamný pach, ostrú a horkú chuť.