Mesiac zberu

Blyskáč jarný Ficaria verna Huds.
Orsej jarní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - August.   Zber: Marec - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina vysoká 10 - 30 cm, byle poliehavé až priame, niekedy rozkonárené, listy stopkaté, srdcovité až obličkovité, zúbkaté alebo vrúbkované, kvety žlté, jednotlivé, pravidelné, dozrievajú v guľovité nažky so zobáčikom. Po odkvitnutí v pazuchách listov ostávajú rozmnožovacie pacibuľky. Korene sú sčasti niťovité, sčasti kyjačikovité a zhrubnuté.

Výskyt

Rastie na mierne kyslých až neutrálnych hlinitých pôdach s veľkou vodnou kapacitou alebo na stanovištiach občas a dočasne zaplavovaných, prípadne s hladinou spodnej vody aspoň 2 m pod povrchom, najmä v lužných lesoch a na tienistých miestach. Nachádzame ju aj na lúkach, najmä vo vyšších polohách okolo 1800 m nad morom.

Zber a úprava

Používa sa koreň s vňaťou. Koreň je hrubý asi ako brko, zvonka sivý, mäsitý, bez pachu, počas kvitnutia rastliny má veľmi ostrú, potom príkru chuť. Vykopáva sa v jeseni, zvyčajne sa nesuší, ale čerstvý sa spracúva na výťažok. Vňať sa používa častejšie, tiež však iba mladá a čerstvá.

Liečivé vlastnosti

Šťava z koreňov zmiešaná s medom sa dávala na bradavice. Vňať slúžila ako zdroj vitamínu C. Jej výťažok sa používa pri kožných ochoreniach.

Príprava

Používa sa do jarných šalátov, pretože obohacuje vitamínové kúry. V homeopatii sa používa čerstvá vňať na prípravu esencie a má tie isté aplikácie. Podobne sa používa tekutý alebo suchý extrakt proti hemoroidom, príležitostne na kožné vyrážky, na zastavenie krvácaní, zmiernenie bolestí a pod.

Zaujímavosť

Vňať obsahuje na jar dosť kyseliny askorbovej (vitamín C), inak ešte saponíny, kyselinu fiakrovú a trieslovinu.