Mesiac zberu

Bolehlav škvrnitý Conium maculatum L.
Bolehlav plamatý (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jedno- až dvojročná bylina vysoká 100- 200 cm, byľ holá, červenkastoškvrnitá, dutá. Listy trojito perovito zložené, s pošvami, horné sediace. Kvety drobné, biele, okolíky zložené z 8- 15 okolíčkov, plody sú visiace dvojnažky. Opis plodov: sú celkom lysé, vajcovito- guľaté, sivozelené až hnedozelené dvojnažky, rebrá im rovnomerne vynikajú, sú krídlaté a na okraji jemne poprehýbané.

Výskyt

Druh rastie v húšťavách, živých plotoch, kroviskách, na rumoviskách pri osadách, spravidla na teplejších stanovištiach do 1000 m nad morom.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať, hrubé byle sa odstraňujú a materiál sa rýchlo suší prirodzeným teplom, pomer zosušenia je asi 5:1. Droga chutí slano a horko. Zbierajú sa aj a to odrezávaním celých vrcholcov rastlín, sušia sa v tieni.

Liečivé vlastnosti

Zápary zo zelerovitých plodov sa používajú najmä v detskom lekárstve a čaje sa pijú ako vetropudné. V minulosti ako upokojujúci prostriedok proti kašľu i astme, pri duševných chorobách a pod.

Príprava

Používajú sa pri bolestiach predstojnice alebo niektorých chorobách nervového pôvodu. V homeopatii sa z rastliny pripravuje tinktúra a esencia, indikovaná ako kedysi koniín.

Zaujímavosť

Netreba azda upozorňovať, že akékoľvek terapeutické experimenty s bolehlavom v ľudovom liečiteľstve sú zakázané a prípadné použitie je dôsledne vyhradené iba lekárovi.