Mesiac zberu

Borovica lesná Pinus sylvestris
Borovice lesní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Borovica lesná (borovica sosna) je ihličnatý strom z mohutným, hlboko idúcim hlavným koreňom a široko rozostretou až plochou korunou. Má vysoko posadenú korunu a narastá do výšky 20 až 40 m. Ihlice sú dlhé 4- 8 cm, šišky sú vajcovito-kužeľovité visiace, nedozreté zelené, dozreté hnedé. Samčie šišky sú žltkasté, samičie sú červenkasté, zvyčajne párovité na konci vetví.

Výskyt

Rastie v miernych oblastiach v celej Európe a Ázie. Borovica je svetlomilný strom, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam. Dobre znáša suché a chudobné pôdy, preto rastie aj na skalách alebo piesočnatých pôdach.

Zber a úprava

Drevom borovice prechádzajú živicové kanáliky, ktoré sú tzv. terpentínovou živicou, ľudovo lesnou smolou, ktorá vyteká pri poranení. Ktorá sa využíva v priemysle. Destiláciou sa z nej vyrábal terpentínový olej, ktorý sa používal na inhalácie pri zápaloch priedušiek. Dnes sa zbierajú mladé jarné výhonky, ktoré sa prudko usušia a uschovávajú v zatvorených nádobách, používajú sa do kúpeľov.

Liečivé vlastnosti

Používa sa ako prísada do mastí proti reume. Odvar z výhonkov sa používa ako prísada do kúpeľov pri nervovo svalových a kĺbových ochoreniach. Borovicový olej má príjemnú vôňu a používa sa do kúpeľov, aktivuje svalstvo, ma dobrý vplyv na chrbticu, vyživuje pleť.

Príprava

3 lyžice konárikov dáme do pol litra vody, varíme 5 - 10 minút a necháme vylúhovať 15 - 20 minút.

Zaujímavosť

Borovicový terpentín využívali rímske ženy ako ústnu vodu.