Mesiac zberu

Brečtan popínavý Hedera helix L.
Břečťan popínavý (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: September - Október.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ker so stonkou dlhou aj 20 m, vždyzelené dlhostopkaté listy, na pníčkoch laločnaté, na plodných konárikoch celistvookrajové. Kvety zelenkasté, usporiadané v okolíkoch. Plody sú čierne bobule dozrievajúce až na jar. (marec- apríl)

Výskyt

Druh rastie divo v tienistých lesoch a na skalách. Dosť často sa vyskytuje aj v parkoch, na múroch, cintorínoch, kde ho vysádzajú. Pestuje sa aj ako izbová kvetina. Obľubuje tieň.

Zber a úprava

Zbierajú sa listy, za účinnejšie sa považujú listy laločnaté. Sušia sa rýchlo na slnku, pomer zosušenia je asi 4:1.

Liečivé vlastnosti

Brečtan má dôležité miesto medzi saponínovými drogami, pôsobí expektoraačne, ale má i antispazmotický, ľahký sedatívny a protiedémový účinok. Používa sa na výrobu prípravkov proti čiernemu kašľu, pri spastických bronchitídach.

Príprava

Niekedy sa dávajú do čajovín napríklad spolu s listom podbeľa, vňaťou pľúcnika, a anízom, feniklom i s koreňmi sladkého drievka. Dávkovanie: plná kávová lyžička na šálku horúcej vody 3 krát denne. List sa používa proti reumatizme, dne, na povzbudenie činnosti pečene a žlčníka (pri žlčníkových bolestiach zapríčinených kamienkami sa pol čajovej lyžice 1g maceruje za studena asi 8 h v šálke vody- pije sa po dúškoch cez deň. Zvonka sa aplikoval ako prostriedok na rany a pri parazitárnych ochoreniach.

Zaujímavosť

Vo veľmi vysokých dávkach môže spôsobiť otravu.