Mesiac zberu

Brest hrabolistý Ulmus minor
Jilm polní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Taktiež nazývaný aj brest poľný, je listnatý strom z čeľade brestovité. Je to strom, ktorý má hladkú kôru. Jeho konáre sú obrastené striedavými listami. Listy sú vajcovité, listová čepeľ je nepravidelná, okraj je pílkovitý. Na krátkych vetvičkách sa skoro na jar vytvoria zväzky kvetov, ktoré kvitnú ešte pred pučaním listov. Oplodňovanie prebieha vetrom. Plodom je krídlatá nažka.

Výskyt

Rastie na okrajoch lesov, v zmiešaných a lužných lesoch. Často sa vysádza v záhradách a parkoch. Brest je rozšírený po celej Európe, v severnej Afrike, Malej Ázii a na Kaukaze. Je to teplomilná hlboko zakoreňujúca drevina.

Zber a úprava

Na liečebné účely sa zbiera kôra. Narezáva sa ručne do kruhov a mladých konárov a potom sa lúpe. Musí sa oškrabať horná vrstva borky. Chutí zvieravo, obsahuje triesloviny.

Liečivé vlastnosti

Používa sa na liečbu pri poruchách trávenia a silných hnačkách. Odvar možno použiť aj ako kloktadlo proti zápalom ústnej dutiny a hltana.

Príprava

Z kôry sa pripravuje odvar 2 čajové lyžičky drogy na šálku vody a denne sa z neho vypijú 2 až 3 šálky. Drogu môžeme podávať aj ako prášok 2 až 5 g denne. Zvonka sa používa odvar na vymývanie hnisavých a otvorených rán.

Zaujímavosť

V dnešnej dobe je brest ohrozený kvôli hubovému ochoreniu, tzv. grafióze.