Mesiac zberu

Breza previsnutá Betula pendula Roth.
Bříza bělokorá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Apríl - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Breza je strom so štíhlym kmeňom, dorastajúci do výšky asi 20 m, s výrazne bielou kôrou, ktorá sa po praskaní odlupuje vo forme priečnych pásikov. Prevísajúce mladé konáre má pokryté bradavičnatými žliazkami. Striedavé listy sú dlhostopkaté so srdcovito vajcovitou čepeľou, na líci sýto zelenou, na rube svetlejšou.

Výskyt

Breza rastie najmä v chladnejších oblastiach Ázie a Európy. U nás je rozšírená v nížinách aj vo vyšších polohách. Znáša aj suché pôdy, ale je náročná na svetlo.

Zber a úprava

Zberajú sa mladé lepkavé, ale už dobre vyvinuté listy asi dva mesiace po vypučaní. Vtedy obsahujú najviac účinných látok. Sušia sa voľne rozložené na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C.

Liečivé vlastnosti

Brezové listy sa používajú pri chorobách vylučovacích orgánov, reumatizme a dne, žalúdočných a črevných ťažkostiach, hemoroidoch.

Príprava

Zápar pripravíme z dvoch až troch čajových lyžičiek rozdrobenej drogy alebo posekaných listov na jednu šálku vody. Užíva sa dvakrát denne pri reume, zápalových ochoreniach močových ciest, ako aj pri tráviacich ťažkostiach.

Zaujímavosť

V kozmetike sa používa pre prípravky na podporu rastu vlasov.