Charakteristika
Je poloker z čeľade vresovcovité. Plodom je brusnica, ktorá dala názov celej rastline. Brusnica je plazivý ker dorastajúci do výšky 15 - 25 cm. Nadzemná stonka je zdrevnatená. Na zelených vetvičkách rastú vajcovité listy. Vrchná časť listu je lesklá a tmavozelená, spodná časť je matná a šedozelená. Listy rastú striedavo a celoročne. Kvety rastú na krátkych stopkách. Farba kvetov je biela, slabo ružová až ružová. Plody sú červené, jedlé, horké a kyslé bobule s priemerom 5 – 8 mm.
Výskyt
Rastie v kyslých, na minerály chudobných pôdach, konkrétne na svahoch kopcov a v ihličnatých lesoch, rašeliniskách, v miernom pásme severnej pologule.
Zber a úprava
Zbierajú sa plody, ktoré sa konzumujú čerstvé, sušené, v podobe marmelád a podobne. Po zbere ich treba rýchlo vysušiť, pretože pomalým sušením hrozí k ich znehodnoteniu. Plody sa zbierajú nie celkom dozreté a to buď ručne alebo hrebeňom. Listy sa odtrhávajú jednotlivo ručne a sušia sa v tieni na vzdušnom mieste, tak aby nezhnedli.
Liečivé vlastnosti
Pomáha pri liečbe zápalu močových a žlčníkových ciest, reumatizmu, na zastavenie preháňania a na podporu tráviacej činnosti. Napomáha pri paradentóze, hypovitaminóze a pri regenerácii očného purpuru.
Príprava
Brusnica sa používa ako súčasť čajovín. Macerát: čajovú lyžičku listovej drogy necháme macerovať 10 hodín v jednom pohári vody, pijeme po jedle 3 - 4 lyžice, 4 - 5 krát denne. Zápar: lyžica rozdrvenej listovej drogy na pohár vody. Teplý zápar sa používa na vyplachovanie ústnej dutiny pri paradentóze. Maceračný odvar: 1 - 3 lyžice listovej drogy macerujeme 12 hodín v 1/2 litri vody a potom odvar krátko necháme povariť. Denná dávka môže byť až 10 g na vnútorné požitie.
Zaujímavosť
Brusnice obsahujú kyselinu šťaveľovú, pozor by si mali dať hlavne ľudia náchylní na tvorbu obličkových kameňov.