Mesiac zberu

Brusnica obyčajná Vaccinium vitis-idaea
Brusnice brusinka (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: September - Október.  

Charakteristika

Je poloker z čeľade vresovcovité. Plodom je brusnica, ktorá dala názov celej rastline. Brusnica je plazivý ker dorastajúci do výšky 15 - 25 cm. Nadzemná stonka je zdrevnatená. Na zelených vetvičkách rastú vajcovité listy. Vrchná časť listu je lesklá a tmavozelená, spodná časť je matná a šedozelená. Listy rastú striedavo a celoročne. Kvety rastú na krátkych stopkách. Farba kvetov je biela, slabo ružová až ružová. Plody sú červené, jedlé, horké a kyslé bobule s priemerom 5 – 8 mm.

Výskyt

Rastie v kyslých, na minerály chudobných pôdach, konkrétne na svahoch kopcov a v ihličnatých lesoch, rašeliniskách, v miernom pásme severnej pologule.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody, ktoré sa konzumujú čerstvé, sušené, v podobe marmelád a podobne. Po zbere ich treba rýchlo vysušiť, pretože pomalým sušením hrozí k ich znehodnoteniu. Plody sa zbierajú nie celkom dozreté a to buď ručne alebo hrebeňom. Listy sa odtrhávajú jednotlivo ručne a sušia sa v tieni na vzdušnom mieste, tak aby nezhnedli.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri liečbe zápalu močových a žlčníkových ciest, reumatizmu, na zastavenie preháňania a na podporu tráviacej činnosti. Napomáha pri paradentóze, hypovitaminóze a pri regenerácii očného purpuru.

Príprava

Brusnica sa používa ako súčasť čajovín. Macerát: čajovú lyžičku listovej drogy necháme macerovať 10 hodín v jednom pohári vody, pijeme po jedle 3 - 4 lyžice, 4 - 5 krát denne. Zápar: lyžica rozdrvenej listovej drogy na pohár vody. Teplý zápar sa používa na vyplachovanie ústnej dutiny pri paradentóze. Maceračný odvar: 1 - 3 lyžice listovej drogy macerujeme 12 hodín v 1/2 litri vody a potom odvar krátko necháme povariť. Denná dávka môže byť až 10 g na vnútorné požitie.

Zaujímavosť

Brusnice obsahujú kyselinu šťaveľovú, pozor by si mali dať hlavne ľudia náchylní na tvorbu obličkových kameňov.