Mesiac zberu

Čajovník čínsky Camellia sinensis L.
Čajovník čínský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: September - Február.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čajovník je vždyzelený ker z rodu čajovník a z čeľade čajovníkovité. Jeho listy poskytujú čaj, ktorý obsahuje 2,5% kofeínu. Rastlina sa pestuje ako ker alebo strom na plantážach. Listy majú rôzne veľkosti, krátke stonky, biele kvety (podobajú sa kvetom čerešne), plody sa podobajú orechom. Listy čajovníku sú dlhé 3 až 25 cm. Na spodnej strane listov sú jemné chĺpky.

Výskyt

Pochádza z juhovýchodnej Číny, z Vietnamu, Barmy a Indie. Dnes sa pestuje v trópoch, subtrópoch a v teplých krajinách mierneho pásma celého sveta. Čajovník je nenáročná rastlina, dobre znáša klimatické podmienky.

Zber a úprava

Zbierajú sa listy, väčšinou ručne, buď trhaním alebo strihaním nožničkami, ďalej sa môžu zbierať mechanicky špeciálnym strojom. Zbierajú sa vždy vrcholky spolu s dvoma až piatymi lístkami. Najkvalitnejšie sú práve vrcholky s najmladšími lístkami.

Liečivé vlastnosti

Čínsky čajovník je zdrojom vitamínov, antioxidantov, cenných zlúčenín, detoxikuje organizmus, zvyšuje imunitu. Čaj podporuje trávenie a činnosť pečene. Čajový obklad zmierňuje kruhy pod očami, zápaly očí a očných spojiviek. Hojí rany po poštipnutí, stimuluje mozgovú činnosť, prúdenie krvi, činnosť srdca.

Príprava

Zabraňuje poteniu, potláča pocit smädu a preventívne pôsobí proti vzniku zubného kazu. Každý druh čaju má svoju špecifickú prípravu, či sa jedna o zelený, čierny, biely alebo iný čaj, najlepšie je vždy si prečítať návod na obale.

Zaujímavosť

Nadmerné pitie čaju vyvoláva podráždenosť, nespavosť a búšenie srdca. Listy obsahujú kofeín a teofylín, preto majú povzbudzujúci účinok.