Charakteristika
Čakanka je u nás veľmi známa a rozšírená trváca rastlina. Z jej vretenovitého, rozkonáreného bledožltého koreňa vyrastá v prvom roku prízemná ružica perovito zárezových listov. V druhom roku vyrastá väčší počet vysokých stoniek s protistojnými sediacimi celistvými listami. Kvety majú v priemere asi 4cm. Celá rastlina obsahuje horké biele mlieko. Je medonosná.
Výskyt
U nás rastie ako burina pri cestách, na rumoviskách, násypoch, úhoroch a podobne. Šľachtená sa pestuje ako okopanina. Rozmnožuje sa semenami.
Zber a úprava
Zberajú sa vňať a koreň. Koreň sa zbiera v marci alebo od septembra do októbra. Svieža vňať spolu s kvetmi sa zberá predpoludním a suší sa na tienistom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50°C. Korene sa vyberajú zo zeme v septembri, októbri alebo na jar. Umyjú sa a rozkrájajú na 10 - 15 cm dlhé kúsky. Sušia sa v tieni.
Liečivé vlastnosti
V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách tráviacej sústavy, pečene a pri zápche, obličkových ťažkostiach, únave a prepracovanosti, vyrážkach a vredoch.
Príprava
Jedna lyžička pokrájaného sušeného koreňa sa povarí v dvoch šálkach vody a pije sa pri ťažkostiach žalúdka aj pečene. Odvar z vňate sa môže prikladať na vredy a vyrážky.
Zaujímavosť
Pražený a mletý koreň čakanky sa používa ako náhradka kávy, ktorú poznáme pod názvom "cigória", čo je tiež jeden z ľudových názvov tejto liečivej rastliny. Čakanka je taktiež veľmi častou súčasťou iných kávovinových zmesí, ktoré poznáme hlavne pod názvom "melta". Melta je zmes zo sušeného a praženého koreňa čakanky, cukrovej repy, drvených zŕn jačmeňa a žita.
Čakanka je podľa povesti zakliata panna, ktorá tak dlho márne čakala na svojho milého, kým sa vráti z vojny, až sa premenila na krásny belasý kvietok. Ľudia si však všimli, že niekedy rastie pri ceste aj čakanka s bielymi či ružovkastými kvetmi. A tak sa objavili aj nové povesti o dobrom človeku, ktorý bol zakliaty na bielu čakanku a hriešnom, zakliatom v belasej čakanke. V skutočnosti biele čakanky postihla mutácia génu zodpovedného za tvorbu belasého farbiva. Sú to teda mutanty s poruchou tvorby normálneho zafarbenia kvetu.