Mesiac zberu

Čakanka obyčajná Cichorium intybus L.
Čekanka obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čakanka je u nás veľmi známa a rozšírená trváca rastlina. Z jej vretenovitého, rozkonáreného bledožltého koreňa vyrastá v prvom roku prízemná ružica perovito zárezových listov. V druhom roku vyrastá väčší počet vysokých stoniek s protistojnými sediacimi celistvými listami. Kvety majú v priemere asi 4cm. Celá rastlina obsahuje horké biele mlieko. Je medonosná.

Výskyt

U nás rastie ako burina pri cestách, na rumoviskách, násypoch, úhoroch a podobne. Šľachtená sa pestuje ako okopanina. Rozmnožuje sa semenami.

Zber a úprava

Zberajú sa vňať a koreň. Koreň sa zbiera v marci alebo od septembra do októbra. Svieža vňať spolu s kvetmi sa zberá predpoludním a suší sa na tienistom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50°C. Korene sa vyberajú zo zeme v septembri, októbri alebo na jar. Umyjú sa a rozkrájajú na 10 - 15 cm dlhé kúsky. Sušia sa v tieni.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách tráviacej sústavy, pečene a pri zápche, obličkových ťažkostiach, únave a prepracovanosti, vyrážkach a vredoch.

Príprava

Jedna lyžička pokrájaného sušeného koreňa sa povarí v dvoch šálkach vody a pije sa pri ťažkostiach žalúdka aj pečene. Odvar z vňate sa môže prikladať na vredy a vyrážky.

Zaujímavosť

Pražený a mletý koreň čakanky sa používa ako náhradka kávy, ktorú poznáme pod názvom "cigória", čo je tiež jeden z ľudových názvov tejto liečivej rastliny. Čakanka je taktiež veľmi častou súčasťou iných kávovinových zmesí, ktoré poznáme hlavne pod názvom "melta". Melta je zmes zo sušeného a praženého koreňa čakanky, cukrovej repy, drvených zŕn jačmeňa a žita.

Čakanka je podľa povesti zakliata panna, ktorá tak dlho márne čakala na svojho milého, kým sa vráti z vojny, až sa premenila na krásny belasý kvietok. Ľudia si však všimli, že niekedy rastie pri ceste aj čakanka s bielymi či ružovkastými kvetmi. A tak sa objavili aj nové povesti o dobrom človeku, ktorý bol zakliaty na bielu čakanku a hriešnom, zakliatom v belasej čakanke. V skutočnosti biele čakanky postihla mutácia génu zodpovedného za tvorbu belasého farbiva. Sú to teda mutanty s poruchou tvorby normálneho zafarbenia kvetu.