Charakteristika
Čerešňa je plod ovocného stromu čerešňa. Kvety sú bielej až ružovej farby, po odkvitnutí sa objavuje malá zelená bobuľa, ktorá postupne rastie. Mäkký plod s priemerom okolo 15 mm ukrýva kôstku, okolo ktorej sa nachádza sladká dužina bielej alebo ružovkastej farby s vysokým obsahom vody. Povrch plodu tvorí šupka, ktorá má podľa fázy zrelosti slabo červenú, červenú alebo tmavočervenú farbu. Dužina je tvorená 80% z vody, ovocné cukry, minerály a vitamíny.
Výskyt
Čerešne pôvodne rástli v oblastiach Malej Ázie, odkiaľ ich do Európy priviezol rímsky vládca Lucullus v 1. storočí pred. n. l. Na Slovensku sa pestujú od 12 storočia.
Zber a úprava
Zbierajú sa čerstvé plody, ktoré sa musia rýchlo skonzumovať. Skladovanie by malo prebiehať v chladnom a tmavom prostredí a to len na krátku dobu.
Liečivé vlastnosti
Čerešne majú blahodarný vplyv na organizmus, pomáhajú prečistiť črevá, pečeň a obličky. Ich konzumáciou sa podporuje výmena tráviacich štiav a moču. Nové štúdie ukazujú, že ich konzumáciou sa dá liečiť cukrovka a to hlavne pomocou farbiva antokyan. Vďaka vysokému obsahu jódu má pozitívny vplyv na problémy so štítnou žľazou a bolesťami chrbtice. Obsahuje veľké množstvo vápnika, ktorý napomáha rastu kostí a zubov. Pomáhajú chrániť telo pred zápalmi, paradentózou a artritídou. Ďalej sa používajú stopky z plodov, ktoré pomáhajú pri hnačkách.
Príprava
Konzumujú sa najčastejšie surové, zavárané do kompótov, tepelne upravené na marmeládu alebo do koláčov. Čerešne sa používajú na výrobu nealkoholických ale aj alkoholických nápojov a destilátov. Plody sa používajú v kozmetike, pretože majú schopnosť hydratovať bunky a spomaliť tak starnutie pokožky. Kvety sú zdrojom nektáru a peľu, čo je užitočné nielen pre včelárov. Čerešňové drevo je vhodné na umelecké aj priemyselné spracovanie.
Zaujímavosť
Kontakt s vodou spôsobuje rýchle kvasenie, čo môže spôsobiť nepríjemné tráviace problémy. Preto sa odporúča nepiť vodu počas konzumácie čerešní.