Mesiac zberu

Čerešňa vtáčia (čerešňa) Cerasus avium/ Prunus avium L.
Třešeň ptačí (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Máj - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čerešňa je plod ovocného stromu čerešňa. Kvety sú bielej až ružovej farby, po odkvitnutí sa objavuje malá zelená bobuľa, ktorá postupne rastie. Mäkký plod s priemerom okolo 15 mm ukrýva kôstku, okolo ktorej sa nachádza sladká dužina bielej alebo ružovkastej farby s vysokým obsahom vody. Povrch plodu tvorí šupka, ktorá má podľa fázy zrelosti slabo červenú, červenú alebo tmavočervenú farbu. Dužina je tvorená 80% z vody, ovocné cukry, minerály a vitamíny.

Výskyt

Čerešne pôvodne rástli v oblastiach Malej Ázie, odkiaľ ich do Európy priviezol rímsky vládca Lucullus v 1. storočí pred. n. l. Na Slovensku sa pestujú od 12 storočia.

Zber a úprava

Zbierajú sa čerstvé plody, ktoré sa musia rýchlo skonzumovať. Skladovanie by malo prebiehať v chladnom a tmavom prostredí a to len na krátku dobu.

Liečivé vlastnosti

Čerešne majú blahodarný vplyv na organizmus, pomáhajú prečistiť črevá, pečeň a obličky. Ich konzumáciou sa podporuje výmena tráviacich štiav a moču. Nové štúdie ukazujú, že ich konzumáciou sa dá liečiť cukrovka a to hlavne pomocou farbiva antokyan. Vďaka vysokému obsahu jódu má pozitívny vplyv na problémy so štítnou žľazou a bolesťami chrbtice. Obsahuje veľké množstvo vápnika, ktorý napomáha rastu kostí a zubov. Pomáhajú chrániť telo pred zápalmi, paradentózou a artritídou. Ďalej sa používajú stopky z plodov, ktoré pomáhajú pri hnačkách.

Príprava

Konzumujú sa najčastejšie surové, zavárané do kompótov, tepelne upravené na marmeládu alebo do koláčov. Čerešne sa používajú na výrobu nealkoholických ale aj alkoholických nápojov a destilátov. Plody sa používajú v kozmetike, pretože majú schopnosť hydratovať bunky a spomaliť tak starnutie pokožky. Kvety sú zdrojom nektáru a peľu, čo je užitočné nielen pre včelárov. Čerešňové drevo je vhodné na umelecké aj priemyselné spracovanie.

Zaujímavosť

Kontakt s vodou spôsobuje rýchle kvasenie, čo môže spôsobiť nepríjemné tráviace problémy. Preto sa odporúča nepiť vodu počas konzumácie čerešní.