Mesiac zberu

Čerkáč peniažtekový Lysimachia nummularia L.
Vrbina penízková (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čerkáč je zlatožltá kvitnúca plazivá vlhkomilná rastlina, ktorá je vysoká do 10 cm. Listy sú široké a vajcovitého tvaru. Kvety sú voňavé a obojpohlavné. Kalich je dlhý 7 mm má lístky srdcového tvaru. Kvety sú žltej farby a plodom sú tobolky.

Výskyt

Rastlina rastie takmer v celej Európe, v okolí Stredozemného mora, v Severnej Amerike, v Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande. Rastie vo vlhkom prostredí, na poliach, v lužných lesoch, na brehoch riek a nádrží. Môže rásť aj priamo vo vode.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať, stonka sa reže v období kvitnutia a materiál sa suší v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 45°C.

Liečivé vlastnosti

Používa sa proti nadúvaniu, pľúcnym ochoreniam, pri liečení otvorených rán, proti reume, pôsobí zvieravo a zastavuje aj vnútorné krvácanie. Ďalej sa používa proti hnačkám a črevným katarom. Zmierňuje silnú menštruáciu , v kúpeľoch pôsobí proti hemoroidom.

Príprava

Droga má aj dezinfekčný účinok. Z jednej čajovej lyžičky na šálku vody sa pripravuje zápar, ktorý sa pije trikrát denne. Z čerstvých nasekaných listov sa robia obklady na rany, vredy a kožné vyrážky. Odvar z čerstvej šťavy pôsobí priaznivo na pokožku, ktorú zvlhčuje a zvláčňuje.

Zaujímavosť

Rod bol pomenovaný podľa kráľa Lysimacha.