Mesiac zberu

Cesnak cibuľový Allium cepa L.
Cibule obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Marec - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Cibuľa je lysá sivozelená bylina s guľatou, často sploštenou, bielou, žltkastou alebo mierne do fialova sfarbenou cibuľou. Má priamu stonku, vysokú 30 - 50 cm, pri báze listnatú. Jej listy sú čiarkovité, zahrotené a kratšie ako stonka. Zelenkasté kvety sa vyvíjajú v bohatšom okolíku, často obalenom tulcom. V tulci sa pri niektorých odrodách vyvíjajú na stopkách kvetov aj pacibuľky. Plody sú guľaté tobolky. Niektoré odrody kvitnú v druhom, iné odrody až v treťom roku po vysiatí.

Výskyt

Pochádza pravdepodobne z Prednej Ázie. Do Európy sa dostala vďaka Rimanom. U nás sa už dlho pestuje ako zelenina zo semena, alebo zasadzačky. Semeno sa vysieva skoro na jar, do hĺbky 1 - 1,5 cm, v riadkoch vzdialených od seba 20 cm. V prvom roku sa zo semien vyvinú rastliny s malými cibuľkami. Po zaschnutí vňate sa cibuľky vyberú z pôdy, zbavia sa zvyškov stonky a nechajú sa usušiť. V teplejšich oblastiach sa už na jeseň a v chladnejších oblastiach skoro na jar vysadia do pôdy ako tzv. zasadzačka. Z nej sa vyvinú rastliny s vňaťou a veľkými cibuľami.

Zber a úprava

Cibuľa sa môže vyberať z pôdy postupne, najprv ako mladá cibuľka, chutná ku chlebu a do šalátov, neskôr na všestranné využitie v kuchyni. Po zaschnutí vňate sa všetka cibuľa vyberie z pôdy, očistí sa a nechá sa voľne vysušiť. Uchováva sa v suchom, chladnom a tmavom mieste až do novej úrody.

Liečivé vlastnosti

Povzbudzuje činnosť tráviacich žliaz, má baktericídny účinok na dýchacie cesty a črevnú mikroflóru, ma sedatívny účinok na nervovú sústavu, znižuje zrážanlivosť krvi a tým pôsobí proti trombóze, je prevenciou proti osteoporóze, najmä pre obsah zinku, dôležitého pre stavbu kostí.

Príprava

Mala by byť dennou súčasťou našich jedál. Potieranie cibuľou pomáha pri bodnutí hmyzom, pohryzení psom, alebo poškriabaní mačkou. Z cibule je možné pripraviť aj sirup pri zápale priedušiek, kašli alebo chrípke. Pripraví sa z 3 - 4 stredne veľkých cibúľ, ktoré sa rozdrvia v mixéri a výdatne polejú medom. Zmes sa pri občasnom pomiešaní nechá stáť asi 2 hodiny a potom sa pretlačí cez gázu. Pije sa lyžička každú hodinu.

Zaujímavosť

Tepelným spracovaním sa mnoho cenných látok z cibule stráca. Preto je lepšie vychutnať si cibuľu skôr v čerstvých šalátoch, ako v smažených pokrmoch.