Mesiac zberu

Cesnak kuchynský Allium sativum L.
Česnek kuchyňský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Jún - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Cesnak kuchynský patrí medzi najstaršie kultúrne a liečivé rastliny. Poznali a využívali ho už starí Egypťania, Gréci a Rimania. Podzemnú časť tvorí cibuľa zložená zo strúčikov. Jeho oblá nerozkonárená stonka je vysoká 50 - 100 cm. Dlhé čiarkovité a žliabkovité listy ju obaľujú svojimi pošvami. Má malé špinavobiele trojpočetné kvety, ktoré sa vyvíjajú v okolíkovitom súkvetí a pred rozkvitnutím sú obalené tulcom. V súvetí vyrastajú malé pacibuľky.

Výskyt

Pôvodne pochádza zo stepí Strednej Ázie, odkiaľ sa postupne rozšíril na všetky kontinenty. U nás sa pestuje ako poľnohospodárska plodina v hlinitopiesočnatých pôdach. Rozmnožuje sa vegetatívne. Jednotlivé strúčiky cibule sa vysádzajú do pôdy pri ozimných odrodách cesnaku na jeseň, pri jarných na jar. Statnejšie rastliny s väčšími cibuľami vyrastajú z obvodového kruhu strúčikov. Strúčiky v strednej časti cibule sú tenšie ako obvodové. Ak chceme získať väčšie cibule, odstránime kvety hneď po ich založení na stonke.

Zber a úprava

Cesnak sa vytrháva z pôdy v júni až v júli po zožltnutí stonky s listami. Ak sa cibule vyberú neskôr, rozpadávajú sa na stúčiky. Cibule sa očistia od pôdy zbavené stoniek, ako aj povrchového blanitého obalu a nechajú sa voľne vysušiť. Strúčiky z takto vysušených cibúľ možno použiť na jesenné vysádzanie. Cibule určené na konzumáciu sa uchovávajú na tmavom a chladnom mieste. Takto vydržia až do novej úrody. Na liečebné účely je lepšie ich uchovávať v mikroténových vreckách, aby z nich nevyprachala silica.

Liečivé vlastnosti

Má antibakteriálne účinky pri zápalových procesoch dýchacích orgánov, pôsobí dezinfekčne a regulačne na funkciu orgánov tráviacej sústavy, reguluje množstvo cholesterolu, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak, zvyšuje odolnosť organizmu. Zvonka sa používa na mokvajúce rany.

Príprava

2 - 3 strúčiky denne pomáhajú predchádzaniu chorobám, ako aj zvýšeniu vitality organizmu a liečbu ochorení. Účinkuje aj proti črevným parazitom. Dezinfekčne pôsobí aj rozdrvený vložený na vate do boľavého ucha alebo nosa pri zápaloch dýchacích orgánov.

Zaujímavosť

Zápach z cesnaku sa zmierni krátkym povarením v mlieku alebo požitím lyžice medu pred cesnakom.