Mesiac zberu

Cesnak medvedí Allium ursinum L.
Česnek medvědí (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Apríl - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Nadzemná časť cesnaku medvedieho vyrastá z podzemnej podlhovastej, 2 - 6 cm dlhej cibule. Má zvyčajne dva asi 10 cm dlhé a 3 - 5 cm široké listy, podobné konvalinkovým. Trojhranná bezlistá stonka je zakončená riedkym okolíkom bielych kvetov. Celá rastlina prenikavo vonia po cesnaku.

Výskyt

Rastie v tienistých vlhkých lesoch, južných lesoch, pri potokoch a na mokrých lúkach od nížin až po subalpínske pásmo. V južných lesoch tvorí rozsiahle porasty, často monocenózy.

Zber a úprava

Zberá sa celá rastlina vrátane cibule. Využíva sa čerstvá, nesuší sa. Nakrájané listy možno zmraziť, zaliať bielym vínom alebo po vylúhovaní v liehu používať vo forme tinktúry.

Liečivé vlastnosti

Cesnak medvedí má podobné účinky ako cesnak kuchynský. Má dezinfekčné účinky na celú dýchaciu aj tráviacu sústavu, znižuje krvný tlak a pôsobí proti ateroskleróze, vyháňa parazitov.

Príprava

Čerstvé nasekané listy je možné použiť ako jarnú zeleninu k chlebu, koreninu do polievky alebo upraviť prívarok či šalát. Na prečistenie tráviaceho traktu sa odporúča vypiť pol kávovej lyžičky šťavy z čerstvých listov, 2 - 3-krát denne.

Zaujímavosť

Jeho prívlastok vraj vznikol preto, že je obľúbenou pochúťkou medveďov.