Charakteristika
Patrí do čeľade amarylkovité. Vytrvalá rastlina, ktorá dorastie až do 50 cm, s nevýraznými cibuľkami. Listy sú duté a trubkovité. Na dutých byliach sú okolíky s fialovými kvetmi, ktoré sú obojpohlavné. Okvetie sa skladá zo šiestich okvetných lístkov. Plodom je tobolka. Pažítka obsahuje éterické oleje, silicu so sírou, minerálne látky ako fosfor, draslík, železo, vápnik a vitamín A, B1, B2 a C.
Výskyt
Nájdeme ju v celej Európe, vo vyšších polohách, ďalej rastie v Ázii a v Severnej Amerike. Rastie na vlhkých miestach pozdĺž rybníkov, vlhkých lúkach a krovinách. Vyžaduje ťažšie humózne hlinité pôdy. Nedarí sa jej v ľahkých a suchých pôdach.
Zber a úprava
Zbierame ju podľa potreby a to odrezávaním lístkov. Zber môžeme opakovať niekoľkokrát. Postupným rýchlením trsov si zabezpečíme čerstvú vňať pažítky v priebehu celej zimy.
Liečivé vlastnosti
Pažítka má cibuľovú chuť, ktorá povzbudzuje chuť k jedlu a podporuje trávenie. Pomáha pri vysokom krvnom tlaku a prečisťuje črevá. Prispieva k regenerácii organizmu, pomáha vytvárať protistresové hormóny a dôležitá je pri tvorbe kolagénu. Ten pôsobí proti vráskam, kŕčovým žilám a popraskaným žilkám. Napomáha k lepšiemu zraku, v boji proti slepote a rakovine žalúdka, pažeráka, hrubého čreva, prsníka a pľúc.
Príprava
Používa sa čerstvá, ale neodporúča sa v sušenom stave, pretože stráca svoju chuť a arómu. V kuchyni má široké využitie, dá sa ňou ochutiť polievka alebo chlieb s maslom. Výborne chutí posekaná v šalátoch, môže nahradiť cibuľu, pridáva s k rybacím jedlám a do omáčok.
Zaujímavosť
Na Bajkále jej ľudia pripisujú silné afrodiziakálne účinky.