Mesiac zberu

Cesnak pažítkový / Pažítka Allium schoenoprasum L.
Pažitka pobřežní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade amarylkovité. Vytrvalá rastlina, ktorá dorastie až do 50 cm, s nevýraznými cibuľkami. Listy sú duté a trubkovité. Na dutých byliach sú okolíky s fialovými kvetmi, ktoré sú obojpohlavné. Okvetie sa skladá zo šiestich okvetných lístkov. Plodom je tobolka. Pažítka obsahuje éterické oleje, silicu so sírou, minerálne látky ako fosfor, draslík, železo, vápnik a vitamín A, B1, B2 a C.

Výskyt

Nájdeme ju v celej Európe, vo vyšších polohách, ďalej rastie v Ázii a v Severnej Amerike. Rastie na vlhkých miestach pozdĺž rybníkov, vlhkých lúkach a krovinách. Vyžaduje ťažšie humózne hlinité pôdy. Nedarí sa jej v ľahkých a suchých pôdach.

Zber a úprava

Zbierame ju podľa potreby a to odrezávaním lístkov. Zber môžeme opakovať niekoľkokrát. Postupným rýchlením trsov si zabezpečíme čerstvú vňať pažítky v priebehu celej zimy.

Liečivé vlastnosti

Pažítka má cibuľovú chuť, ktorá povzbudzuje chuť k jedlu a podporuje trávenie. Pomáha pri vysokom krvnom tlaku a prečisťuje črevá. Prispieva k regenerácii organizmu, pomáha vytvárať protistresové hormóny a dôležitá je pri tvorbe kolagénu. Ten pôsobí proti vráskam, kŕčovým žilám a popraskaným žilkám. Napomáha k lepšiemu zraku, v boji proti slepote a rakovine žalúdka, pažeráka, hrubého čreva, prsníka a pľúc.

Príprava

Používa sa čerstvá, ale neodporúča sa v sušenom stave, pretože stráca svoju chuť a arómu. V kuchyni má široké využitie, dá sa ňou ochutiť polievka alebo chlieb s maslom. Výborne chutí posekaná v šalátoch, môže nahradiť cibuľu, pridáva s k rybacím jedlám a do omáčok.

Zaujímavosť

Na Bajkále jej ľudia pripisujú silné afrodiziakálne účinky.