Mesiac zberu

Chmeľ obyčajný Humulus lupulus L.
Chmel otáčivý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - August.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Chmeľ je trváca ovíjavá bylina s pravotočivou, niekoľko metrov dlhou stonkou. Pomocou háčikatých chlpov, ktoré ju zdrsňujú, sa pridŕža opory. Listy sú protistojné troj- až päťlaločné s pílkovitými okrajmi. Je dvojdomá, niektoré jedince majú iba samčie, iné iba samičie kvety. Samičie kvety sedia po dva v pazuchách žltkastých listeňov v krátkych klasoch a počas dozrievania sa menia na previsnuté vajcovité šištice. Samčie kvety v metlinách majú iba zelenkasté okvetie a päť tyčiniek. Plod je nažka v zachovanom okvetí šištice. Na okvetí aj nažkách je množstvo živicových žliazok obsahujúcich horkastú voňavú látku - lupulín.

Výskyt

U nás sa vo voľnej prírode vyskytuje často veľmi hojne vo vlhkých krovinách, húštinách a jelšinách. Liečebne sa však využíva iba chmeľ pestovaný v chmeľniciach, ktoré sa zakladajú v teplejších oblastiach. Pestujú sa iba samičie rastliny, pretože iba tie sú cenné na ďalšie použitie.

Zber a úprava

Zberajú sa šištice a chmeľové žliazky. Šištice sa trhajú na začiatku dozrievania a sušia na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Chmeľové žliazky sa získavajú z úplne dozretých šištíc, ktoré sa po usušení preosejú cez sito. Pri tomto postupe sa žliazky prepadnú cez otvory v site v podobe prášku, ktorý sa nazýva lupulín alebo chmeľová múčka. Uchováva sa chránený pred svetlom a vlhkom. Ak sa sfarbí do hnedočervená, stráca hodnotu. Šištice možno kúpiť aj v lekárni.

Liečivé vlastnosti

Lupulín má podobné použitie ako šištice. Chmeľ sa používa na zníženie nervovej a sexuálnej predráždenosti pre svoje upokojujúce a bolesť tíšiace vlastnosti, na podporu vylučovania tráviacich enzýmov a po­vzbudenie chuti do jedla, zvonka na upokojujúce kúpele, proti vypadávaniu vlasov, na prekrvenie pleti a pod.

Príprava

Zápar: jedna lyžica sušených šištíc sa zaleje pohárom vriacej vody a pri nespavosti a predráždenosti sa pije pred spaním. Pôsobí aj pri tráviacich ťažkostiach a pri strate chuti do jedla. Na použitie zvonka je vhodný silnejší zapar alebo aj odvar. Podobný účinok ako zapar zo šištíc má aj prášok - lu­pulín. Užíva sa dvakrát denne po 0,5 - 1 g. Namiesto prášku sa môže použiť po kvapkách aj liehový extrakt z lupulínu.

Zaujímavosť

V ranom stredoveku objavili jej konzervačné vlastnosti a neskôr sa stala nenahraditeľnou kon­zervačnou a aromatizujúcou surovinou na výrobu piva.