Mesiac zberu

Chochlačka dutá Corydalis cava L.
Dymnivka dutá (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Máj.   Zber: Február - Marec.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Chochlačka dutá je trváca rastlina, ktorá narastá do výšky 10 až 35 cm a vyrastá z dutej hľuzy. Stonka má stonkové lístky, je priama, zelená až červenohnedá. Listy sú modrasto zelené. Kvety môžu byť biele, žltkasté, purpurové, ružové alebo fialové. Plody sú tobolky. Celá rastlina je silno jedovatá. Chutí horko a vonia omamne.

Výskyt

Môžeme ju nájsť v strednej Európe, na Slovensku aj v Čechách. Rastie v zmiešaných lesoch, svetlých, humóznych, vlhkých, bohatých na hlinité pôdy.

Zber a úprava

Zbiera sa hľuza. Vykopáva sa na jeseň alebo na jar, hneď po rozmrznutí pôdy, očistí sa, zbaví sa nadbytočných častí a nakrája sa. Sušíme ju v tieni na dobre vetranom mieste, obraciame ju pravidelne, teplota by nemala prekročiť 40°C.

Liečivé vlastnosti

Hľuza sa kedysi zbierala a používala sa proti detským hlístam. Má utlmujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu, znižuje krvný tlak, proti záchvatom, pri ťažkých duševných chorobách a brzdí pohybu tenkého čreva. V dnešnej dobe je známe, že obsahuje veľa alkaloidov a pre jej jedovatosť sa používa len vo farmaceutickom priemysle.

Príprava

Rastlina sa neodporúča konzumovať samovoľne, pretože je prudko jedová.

Zaujímavosť

Silnejšie dávky môžu spôsobiť bolesti hlavy podobné bolestiam pri zápale mozgových blán.