Mesiac zberu

Chren dedinský Armoracia rusticana
Křen selský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: September - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca rastlina s dlhými, hrubými valcovitými koreňmi. Má veľké prízemné listy s podlhovastou vrúbkovanou čepeľou. Stonka dorastajúca do 100cm má sediace, často perovito strihané listy. Na vrchole rozkonárenej stonky sú strapce bielych kvetov. Plod je guľatá šešuľka.

Výskyt

Pochádza z východnej Európy. U nás sa niekedy pes­tuje v záhradách alebo na poli pre koreň štipľavej chuti, ktorý sa využíva ako príloha k mäsu alebo inému jedlu, na prípravu omáčok, pri nakladaní uhoriek a pod. Na lúkách, trávnikoch, úhoroch a popri potokoch často splaňuje.

Zber a úprava

Koreň sa zberá v jesení. Používa sa čerstvý, nastrúhaný. Po nastrúhaní sa môže uchovávať aj ako zmrazený alebo v kyslom octovom náleve, prípadne ako macerát vo víne.

Liečivé vlastnosti

Jeho liečivé účinky sa využívajú na povzbudenie činnosti tráviacej sústavy, uľahčenie vykašliavania, pri jarnej únave a inom oslabení organizmu, na čistenie pokožky.

Príprava

Postrúhaný koreň sa používa na povzbudenie činnosti žalúdka a čriev. V červenom víne sa používa proti únave a zvonka na čistenie pleti.

Zaujímavosť

Chren zmierňuje reumatické bolesti, bolesti hlavy a iné bolesti pri použití zvonka. Postrúhaný koreň zmiešaný s múkou a malým množstvom masla zmierňuje bolesť, ak sa prikladá zabalený v ten­kom plátne na boľavé miesta, pokým nezačne páliť.