Mesiac zberu

Cícer baraní Cicer arietinum L.
Cizrna beraní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do rodu bôbovitých rastlín. Po celom svete je známych cca 43 druhov. Je známy ako aj rímsky hrach a je pestovaný ako strukovina. Patrí k jednoročným rastlinám so zloženými listami. Listy sú zubaté a kvety môžu byť bielej, ružovej alebo fialovej farby. Cícer má jemne orieškovú chuť. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov, napr. vápnik, železo, zinok, kyselinu listovú, B15, bielkovinu a vlákninu. Na Slovensku má veľa rôznych názvov, napr. slovenka, čičer, slovanec, bagoca a bagovka.

Výskyt

Cícer je rozšírený od východného Stredozemia až po strednú Áziu. Najviac sa vyskytuje v strednej a západnej Ázii, kde sa pestuje skoro v každej nadmorskej výške. Cícer je starý až 7500 rokov a v stredoveku sa rozšíril aj do Európy.

Zber a úprava

Cícer sa pestuje podobne ako hrach, je trocha náročnejší na teplo a svetlo. Nemá rád veľké množstvo vlahy. Vhodné sú ľahšie, piesočnaté pôdy, neznáša priame hnojenie vápnikom. Zbierajú sa krátke, guľaté semená, v žltej zrelosti, pretože prezreté semená sa ťažko varia.

Liečivé vlastnosti

Cícer má protirakovinové účinky, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a dáva pozor na tuky v tele. Má pozitívne účinky na činnosť srdca, znižuje krvný tlak, odstraňuje psychickú únavu a pripisujú sa mu tiež afrodiziakálne účinky.

Príprava

Cícer je potrebné pred varením namočiť najlepšie na 8 - 12 hodín. Ak by ste chceli zvýšiť jeho výživnú hodnotu, treba nechať cícer namočený dlhšie, až pokiaľ nezačne pučať, vtedy je vhodný hlavne do šalátov. Najznámejší pokrm vyrábaný z cíceru je nátierka hummus, ďalej je vhodný na prípravu omáčok, polievok, prívarkov a zeleninových šalátov.

Zaujímavosť

Názov tejto rastliny je gréckeho pôvodu. Grécke slovo aries znamená barania hlava. Cícer neobsahuje lepok, preto je vhodný aj pre celiatikov.