Mesiac zberu

Čiernohlávok obyčajný Prunella vulgaris L.
Černohlávek obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade hluchávkovitých, s tenkým, rozkoreneným podzemkom. Má 10-30 cm vysokú, slabo rozkonárenú, vystúpavú, roztrúsene chlpatú stonku a modrofialové kvety v guľovitých klasoch. Medonosná.

Výskyt

Rastie na lúkach, pašienkach a vŕškoch, na rúbaniskách a v riedkych lesoch.

Zber a úprava

Zbierame vňať, a to hneď, ako začne kvitnúť, lebo neskôr kvety opadávajú. Sušíme pozorne v tenkých vrstvách, aby sa nezaparili, pri teplote 30 °C. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Liečivé vlastnosti

Protizápalový hojivý prostriedok zmierňujúci krvácanie. Osoží pri kataroch dýchacích, tráviacich i močových ústrojov, pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, ale najmä pri ženských chorobách. Zvonka urýchľuje hojenie rán a vo forme kloktadla slúži pri zápaloch sliznice ústnej dutiny a hltana.

Príprava

Používa sa aj pri liečbe krčných a ústnych zápaloch. Čaj sa pripravuje zo 6-10 % odvaru drogy (to znamená 1 polievkovú lyžicu drogy na šálku vody), ktorý varíme 10 minút. Vznikne nám ústna voda alebo kloktadlo.

Zaujímavosť

V starých herbároch nazývali rastlinu aj menší svalník, pripisujúc jej možnosť svalovať čiže sceľovať rany, a to nielen vonkajšie, ale aj vnútorné.