Mesiac zberu

Čierny koreň / Hadomor španielsky Scorzonera hispanica L.
Hadí mord španělský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - August.   Zber: November - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí ku koreňovej zelenine z čeľade čakankovité. Korene môžu dosiahnuť až dĺžku 40 cm a priemer 4 cm. Čierny koreň je podobný mrkve alebo petržlenu, je dobre odolný voči mrazom. Dužina je snehovobiela a krehká. Po akomkoľvek zásahu z koreňa vyteká latex, čo je hustá biela šťava, ktorá po niekoľkých minútach zaschne a na mieste sa vytvorí biely povlak. Poznáme tri druhy čierneho koreňa: Latifólia, Glastifólia a Strictifólia.

Výskyt

Táto rastlina sa používala už v 16. storočí, pochádza z južnej Európy a blízkeho východu. Podľa názvu sa verí, že sa k nám rozšíril zo Španielska. V minulosti ho keltské a germanské národy pojedali a verili, že ich ochráni proti hadiemu pohryznutiu alebo čiernemu moru. Medzi najväčších pestovateľov patria Francúzsko, Belgicko a Holandsko.

Zber a úprava

Patrí k málo náročným plodinám, dokonca sa považuje sa burinu. Čierny koreň vyžaduje slnečné miesto, s vlhkou pôdou, piesočnato-hlinitou, s dostatočným prísunom hnojiva. Odporúča sa vysádzať od februára do apríla, aby mal dostatok času na vytvorenie koreňov. Koreň sa zbiera na jeseň a používa sa v liečiteľstve suchý alebo čerstvý.

Liečivé vlastnosti

V čiernom koreni sa nachádza veľké množstvo sacharidov a inulínu, čo je výhodné pre diabetikov. Ďalej obsahuje vodu, bielkoviny, tuky a vlákniny. Z minerálov obsahuje horčík, fosfor, železo, vápnik, draslík a sodík. Vitamíny A, B1, C a E. Napomáha pri liečbe reumatizmu, pri zápaloch podžalúdkovej žľazy, pri enzymatických poruchách a na odkašliavanie. Pomáha pri liečbe ekzémov a má močopudné účinky. Ďalej pomáha pri poruchách pečene a lupienke. Listy sa tiež používajú ako obklad pri reume.

Príprava

Pred prípravou je dôležité ho dôkladne umyť a zbaviť sa čierneho povrchu. Keďže je koreň veľmi lepkavý, odporúča sa ho najskôr povariť 20 - 25 minút. Po očistení sa odporúča ho namočiť do okyslenej vody, aby sa tým zabránilo jeho zhnednutiu. Čierny koreň sa dá konzumovať surový, ako prísada do šalátov, dusený, príloha alebo ako smažený v trojobale.

Zaujímavosť

Nazýva sa aj hadomor španielsky, povráva sa, že ak vložíme koreň hadovi do úst, had zahynie.