Mesiac zberu

Citrónovník mandarinkový (mandarínka) Citrus reticulata
Citroník sladký (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Február - Máj.   Zber: August - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Mandarínka je citrusový plod mandarínkovníka. Je to vždyzelený ker alebo strom menšieho vzrastu. Listy sú striedavé, kožovité, kopijovité a slabo vrúbkované. Kvety sú pomerne drobné, biele, voňavé a vyrastajú vo zväzkoch. Plody sú mandarínky, s priemerom 5 - 6 cm, sploštené a guľovité. Žltá a oranžová šupka sa ľahko olupuje. Dužina je sladká a voňavá. V niektorých druhoch sa nachádzajú semienka.

Výskyt

Pôvodným domovom týchto citrusov je Čína a Japonsko. V dnešnej dobe sa pestujú v južnej Európe, v severnej Afrike a Amerike. Vyhovuje im slnečné, vlhké, teplomilné podnebie. Pôdy sú vhodné hlinité, priepustné a s vysokou vzdušnou vlhkosťou.

Zber a úprava

Plody sa zbierajú nedozreté a to ručne, aby sa nepoškodili a pri prevoze nekazili.

Liečivé vlastnosti

Mandarínka je dobrým zdrojom vitamínu C, obsahuje pektín, čo je forma rozpustnej vlákniny, ktorá môže pomáhať k znižovaniu hodnôt krvného cholesterolu. Pomáhajú v boji s infekciami, riedia krv, znižujú krvný tlak, majú preháňavé, protialergické, protirakovinové a očistné účinky. Posilňujú organizmus a doplňujú stratu minerálov. Odporúčajú sa pri nachladnutí, horúčkach, hypertenzii a arterioskleróze.

Príprava

Plody a listy sa využívajú vo voňavkárskom priemysle. Zápar: na pohár záparu sa odporúča 1 kávová lyžička. Väčšinou sa užíva v zmesi s inými drogami. Odvar so sušenej šupky zmierňuje nechutenstvo, zvracanie a zápaly dýchacích ciest. Vôňa mandarínok má liečivú schopnosť, upokojuje, zlepšuje náladu, napomáha proti nespavosti a pri migrénach.

Zaujímavosť

Pôvodný názov nie je úplne jasný. Niekedy sa tvrdí, že pochádza zo slova Mandare, čo je pôvodný názov ostrova Maurícius, odkiaľ boli mandarínky dovážané.