Charakteristika
Mandarínka je citrusový plod mandarínkovníka. Je to vždyzelený ker alebo strom menšieho vzrastu. Listy sú striedavé, kožovité, kopijovité a slabo vrúbkované. Kvety sú pomerne drobné, biele, voňavé a vyrastajú vo zväzkoch. Plody sú mandarínky, s priemerom 5 - 6 cm, sploštené a guľovité. Žltá a oranžová šupka sa ľahko olupuje. Dužina je sladká a voňavá. V niektorých druhoch sa nachádzajú semienka.
Výskyt
Pôvodným domovom týchto citrusov je Čína a Japonsko. V dnešnej dobe sa pestujú v južnej Európe, v severnej Afrike a Amerike. Vyhovuje im slnečné, vlhké, teplomilné podnebie. Pôdy sú vhodné hlinité, priepustné a s vysokou vzdušnou vlhkosťou.
Zber a úprava
Plody sa zbierajú nedozreté a to ručne, aby sa nepoškodili a pri prevoze nekazili.
Liečivé vlastnosti
Mandarínka je dobrým zdrojom vitamínu C, obsahuje pektín, čo je forma rozpustnej vlákniny, ktorá môže pomáhať k znižovaniu hodnôt krvného cholesterolu. Pomáhajú v boji s infekciami, riedia krv, znižujú krvný tlak, majú preháňavé, protialergické, protirakovinové a očistné účinky. Posilňujú organizmus a doplňujú stratu minerálov. Odporúčajú sa pri nachladnutí, horúčkach, hypertenzii a arterioskleróze.
Príprava
Plody a listy sa využívajú vo voňavkárskom priemysle. Zápar: na pohár záparu sa odporúča 1 kávová lyžička. Väčšinou sa užíva v zmesi s inými drogami. Odvar so sušenej šupky zmierňuje nechutenstvo, zvracanie a zápaly dýchacích ciest. Vôňa mandarínok má liečivú schopnosť, upokojuje, zlepšuje náladu, napomáha proti nespavosti a pri migrénach.
Zaujímavosť
Pôvodný názov nie je úplne jasný. Niekedy sa tvrdí, že pochádza zo slova Mandare, čo je pôvodný názov ostrova Maurícius, odkiaľ boli mandarínky dovážané.