Mesiac zberu

Citrónovník obrovský (Pumelo) Citrus maxima
Pomelo (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: August - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Iné názvy sú pumelovník, pomelo alebo pumelo. Je to druh citrónovníka, vždyzelený strom. Jeho plod sa nazýva šedok alebo pumelo. Dužina je svetložltá, oranžová až červená a je pokrytá ešte bielou tenkou šupkou, ktorá má horkú chuť. Niektoré druhy pomela nemajú dokonca kôru vôbec. Dosahujú v priemere 30 cm a vážia do 11 kg. Pomelo rastie na veľkom tŕnitom strome s nepravidelnou korunou vyrastajúcou do šírky 5 – 15 m. Tmavé zelené lístočky majú jednoduchý tvar a šírku 2 – 12 cm. Listy po pošúchaní majú silnú arómu. Kvety sú biele až slabožlté, príjemné voňajú. Semienok má pomelo málo, sú veľké a majú slabožltú farbu.

Výskyt

Pochádza z juhovýchodnej Ázie, z Malajzie, Thajska alebo Indonézie a je najväčším citrusovým plodom. Pestuje sa hlavne v USA (Kalifornia), Číne a Mexiku. V Európe sa pestuje v Španielsku, ale v ďaleko menšej miere.

Zber a úprava

V Číne sa zbierajú kvety, kôra, semienka aj plody, z ktorých sa vyrábajú lieky. Pomelo je balené do celofánu a sieťky, pretože inak rýchlo vysychá a do týždňa sú plody bez obalu vo vnútri veľmi suché. Odporúča sa skladovať v chladničke.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje málo kalórií a neobsahuje sodík, naopak je zdrojom veľkého množstva draslíka a vody. Zvýšený podiel draslíka, minimum kalórií a tuku predurčuje pumelo ku konzumácii pri snahe o zníženie cholesterolu a prevencii proti srdcovým ochoreniam. Pomelo slúži na prevenciu proti kašľu, zlepšenie trávenia a pri otrave alkoholom.

Príprava

Konzumuje sa surové, bez kôry, používa sa ako prímes do iných pokrmov. Kôra sa používa v čínskej kuchyni. Pridáva sa do marmelád a džemov na spestrenie chuti. Chuť pomela nie je výrazná, pripomína niečo medzi pomarančom a grepom. Kôra sa môže kandizovať. V Malajzii sa kôra varí a robí sa z nej sirup. V Číne a v Malajzii sa kôra a listy pomela varia na rituálne kúpele, ktoré majú očistiť dotyčnú osobu a zahnať zlých duchov. Kvety sa používajú na výrobu parfémov.

Zaujímavosť

Pomelo je známe tak tiež ako šedok ( z angl. shaddock). Vďačí za to anglickému kapitánovi Shaddockovi, ktorý semienka pomela priviezol v 17. storočí z malajského súostrovia Barbados. V dnešnej dobe je dôležitou súčasťou osláv čínskeho nového roku. Pre Číňanov predstavuje pomelo symbol prosperity a šťastia. Hovorí sa, že kto ho zje, dobre sa mu povedie.