Mesiac zberu

Citrónovník pomarančový (Pomaranč) Citrus sinensis
Pomarančovník pravý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Február - Apríl.   Zber: September - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Citrónovníky pomarančové (hovorovo pomarančovníky) sú menšie vždyzelené stromy alebo kry, majú guľovitú korunu. Listy sú podlhovasté, vajcovité až elipsovité, stredne veľké, tmavo zelené. Pomarančovníky sú jednodomé a vytvárajú obojpohlavné kvety, ktoré sú opeľované hmyzom. Kvety sú biele a voňavé, 2 až 3 cm veľké. Plody sú bobule, vo veľkosti 5 až 12 cm, guľovitého alebo oválneho tvaru. Kôra plodu býva žltej, oranžovej alebo červenej farby. Kôra je pomerne tenká, prilieha k dužine a niekedy sa ťažko šúpe. Dužina je sladká, šťavnatá a rôznej farby.

Výskyt

Pochádzajú pravdepodobne zo subtropických hraničných oblastí Číny a Vietnamu. V 15. storočí bol do Európy dovezený portugalskými obchodníkmi. V dnešnej dobe je rozšírený vo všetkých subtropických oblastiach, v tropických oblastiach sa mu moc nedarí, kvôli vysokej vlhkosti. Pomaranč je najviac pestované citrusové ovocie.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody, kvety a listy. Až 90% pomarančov sa spracováva priemyselne. Zo šupiek sa získava pektín a hlavne esenciálne oleje, ktoré slúžia k aromatizácii potravín a v kozmetike, v menšej miere sa používajú v lekárstve na výrobu tinktúr.

Liečivé vlastnosti

Pomaranče pomáhajú urýchliť látkovú výmenu v tele. Pravidelnou konzumáciou nás chránia pred rakovinou. Znižuje hladinu cholesterolu a udržiava konštantné množstvo cukru v krvi. Napomáha uvoľňovať nahromadený stres, hnev a depresie. Zmierňuje hemoroidy a zápchu. Zabraňuje praskaniu krvných vlásočníc, priaznivo pôsobí na vlasy a odstraňuje jedovaté látky von z tela.

Príprava

Pomaranče sú významným zdrojom vitamínu C, konzumujú sa čerstvé, kompótujú sa alebo lisujú na džús. Kvety pomarančov sa vďaka ich vôni a chuti pridávajú ako zložka do čajových zmesí. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú okvetné lístky, ktoré sa povaria so soľou. Pomáhajú ukľudniť nervy, proti astme, vysokému krvnému tlaku, horúčke a zvracaniu. Uvarené spolu s cukrom pomáhajú proti nechutenstvu.

Zaujímavosť

Kôra pomarančov z bežných obchodov obsahujú jedovaté látky, preto by sa mali pred konzumáciou umyť vodou. Mnoho vitamínov sa nachádza v bielej šupke, ktorá je pod kôrou a obsahuje omnoho viac prospešných látok ako samostatná dužina a šťava.