Mesiac zberu

Citrónovník pravý (citrón) Citrus limon
Citroník limonový (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Január - December.   Zber: Január - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Citrónovník je subtropický vždyzelený strom, dorastá do výšky 3 - 6m a má nepravidelnú korunu. Listy majú elipsovitý tvar a bezkrídlu stopku. Listy sú zelenej farby a púčiky ružovej. Kvety sú veľké a voňavé, v priemere majú až 50 mm. Vyrastajú v pazuchách listov. Po rozkvitnutí majú bielu farbu. Plody citrónov sú tzv. hesperídiá a majú vajcovitý tvar, veľkosti slepačieho vajíčka alebo väčšie. Môžu byť tmavozelené, svetlozelené až do žlta.

Výskyt

Do Európy bol dovezený v 11. storočí Arabmi. Citrusy z radov citrónovníkov pochádzajú zo subtrópov, ale je možné ich pestovať aj na Slovensku v miernom pásme a to v skleníkoch alebo v byte. Najväčšími producentami sú Čína, India, Mexiko, Argentína, Brazília a USA.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody a to ihneď po dozretí, inak strácajú kyslosť. Ako všetky citrusové plody, ani citróny už po zbere nedozrievajú. Uskladňovať ich môžeme v chladničke zhruba 14 dní alebo okolo 8 dní pri izbovej teplote.

Liečivé vlastnosti

Citrón pôsobí ako prevencia proti hemoroidom a kŕčovým žilám. Odstraňuje krvácanie z ďasien a tráviace ťažkosti. Dodáva energiu, osviežuje myseľ, urýchľuje liečbu rán, znižuje horúčky a pomáha pri bolestiach hlavy. Prečisťuje pečeň, lieči infekcie močového mechúra, obličiek a všetky druhy infekcií. Citrónová silica čistí a dezinfikuje vzduch v miestnosti vďaka svojmu antibakteriálnemu a antivirotickému pôsobeniu.

Príprava

Citróny obsahujú veľké množstvo kyseliny citrónovej a vody, preto sa používajú ako prírodné okysľovadlo do mnohých pokrmov, alebo sa z nich získava kyslá šťava. V kozmetike sa používa citrónová šťava ale i silica. Pripravujú sa z nich masky, ktoré dobre sťahujú póry a čistia pleť. Citrónová voda na akné: citrón nakrájame na plátky, vložíme do pohára a zalejeme 30% liehom. Po týždňovom lúhovaní si zoberieme vatu, ktorú namáčame v zmesi, prikladáme na tvár na 15 minút a následne umyjeme vlažnou vodou.

Zaujímavosť

V minulosti sa citrónovou kôrou parfumovali šaty ako ochrana pred hmyzom a v čase moru mala táto vôňa chrániť pred nákazou.