Mesiac zberu

Citrónovník rajský (Grep, grapefruit) Citrus paradisi
Citroník rajský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Máj.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Grapefruit je subtropická drevina, pestovaná pre svoje citrusové plody. Jedná sa o kríženca jamajského pomaranča a indonézskeho pomela. Obvykle dorastá do výšky 5 - 6 m, vzácne 13 - 15m. Listy sú tmavozelené, úzke, neopadavé a dlhé 1,5 cm. Kvety majú 5 okvetných lístkov o veľkosti cca 5 cm. Plod je grapefruit, šupka je žltej farby. Dužina je delená na oddiely. V dnešnej dobe poznáme 4 farebné druhy: biely, žltý, ružový a červený. Líšia sa aj sladkosťou. Grapefruitový strom ročne rodí až okolo 700 plodov.

Výskyt

Prvýkrát bol objavený na ostrove Barbados v Karibskom mori, odkiaľ bol dovezený do Ameriky. Grep sa pestoval ako okrasná rastlina, až v 19. storočí sa stal populárny ako ovocie. V dnešnej dobe sa pestuje v Brazílii, Izraeli, Texase, Kalifornii, na Floride, Španielsku a Turecku.

Zber a úprava

Tak ako aj iné citrusové plody, grepy sa zbierajú nezrelé a dozrievajú postupne v skladoch. Mali by sa skladovať na tmavom mieste. Predmetom spracovania sú semienka a dužina.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje bohaté množstvo vitamínu C, B1 a K. Grep zvyšuje obranyschopnosť organizmu, zlepšuje krvný obeh, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a jeho častá konzumácia znižuje riziko rakoviny pľúc a žalúdka. Napomáha pri kŕčových žilách a hemoroidoch. Výťažok z grapefruitového semienka sa používa na vonkajšie použitie na opary, zubné kazy, lupienke, ekzémoch. Na vnútorné použitie proti reume, dne, artritíde, astme a vírusovým ochoreniam.

Príprava

Grepy sa používajú do štiav, ovocných šalátov, dezertov a ako príloha k pokrmom z mäsa a rýb. Grepová tinktúra sa užíva v objeme 3 až 15 kvapiek. Na vonkajšie použitie pri aftách: vyplachovanie úst zmesou 10 kvapiek v 1 dcl vody. Na opary: 2 až 3-krát denne potierať extraktom na chumáčiku vaty. Zubné kazy: 3-krát denne čistiť zubnou kefkou s 2 až 3 kvapkami extraktu. Akné: trochu extraktu v oleji rozotrieť na pleť.

Zaujímavosť

Horká chuť grapefruitu nás zvádza k použitiu cukru, ale toto spojenie nie je príliš vhodné, pretože kombinácia s cukrom vyvoláva kvasenie. Citliví ľudia pri nadmernej konzumácii pociťujú pálenie záhy.