Mesiac zberu

Čremcha obyčajná Prunus padus
Střemcha obecná (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Február - Marec.   Druhý zber: Júl - August.  

Charakteristika

Opadavý strom, ktorý rastie do výšky až 18 m. Kôra je hladká, červenohnedá až šedá, vetvičky sú hnedé a mladé sú chlpaté. Listy sú striedavé, vajcovité až elipsovité, na okraji pílkovité. Kvety sú usporiadané v hroznách, päťpočetné, biele, obojpohlavné, kališné lístky sú drobné, žľaznaté a voňavé. Plodom sú dužinaté, trpké, lesklé a čierne kôstkovice. Drevo má príjemnú vôňu mandlí a používa sa na výrobu drobných predmetov.

Výskyt

Čremcha obyčajná je rozšírená takmer po celej Európe, v malej Ázii, na Kaukaze i v Maroku. Na Slovensku rastie na brehoch riek, vo vlhkých lesoch, prehnojených pôdach, na slnečných miestach a v polotieňoch.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody bez stopiek v úplnej zrelosti, niekedy aj kôra, kvety alebo listy. Plody sa sušia pri umelom teple do 60°C. Kôra sa olupuje z mladších konárov, najlepšie zo zoťatých stromov. Materiál sa suší pri teplotách do 40°C na dobre vetranom mieste.

Liečivé vlastnosti

Plody pomáhajú proti nadúvaniu, listy pri žalúdočných chorobách, kvety pri kašli alebo zahlienení, kôra vo forme liehového extraktu z vonka proti reume a z vnútra pri dne.

Príprava

Plody sa podávajú najčastejšie vo forme odvaru polievková lyžica plodov sa lúhuje 20 minút a pije sa 4 krát denne po 50ml. Kúpeľ sa pripravuje z kvetov a listov, ktorý pomáha pri reume a kašovitý obklad sa používa pri zle hojených vredoch.

Zaujímavosť

Droga je mierne jedovatá, preto sa neodporúča dlhodobé užívanie. A nie je vhodná pre tehotné a kojace ženy.