Mesiac zberu

Cuketa Cucurbita pepo L.
Cuketa (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Júl - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí medzi jednoročné rastliny a radí sa do druhu tekvíc. Cuketa je rastlina kerového rastu, má silné, veľké, tmavozelené sfarbenie s belasými škvrnami. Kvety sú tmavožltej farby s piatimi okvetnými lístkami. Plod je poväčšine zelenej, žltozelenej alebo žltej farby, tvarom pripomína silnú uhorku. Povrch má plne zrelá cuketa hladký, lesklý a tvrdý. Dužina je svetlozelená alebo žltá v závislosti od odrody, mäkká a vodová s veľkým množstvom semienok.

Výskyt

Cuketa je európskeho pôvodu a vznikla šľachtením v Taliansku. Cuketám sa tiež hovorí cukiny, a obidva názvy majú pôvod v talianskom slove zucca. Cukety sú náročné na pestovanie, klíčia len v teplej pôde a potrebujú dostatočnú vlahu.

Zber a úprava

Najkvalitnejšie na zber sú cukety veľkosti okolo 25 cm, ich semená nie sú ešte úplne vyvinuté a sú mäkké. Mladé cukety netreba ani šúpať. Po zbere ich konzumujeme do troch dní. Ak by sme chceli plody uskladniť, treba ich dať na chladné tmavé miesto pri teplote 8 až 13 °C. Takto vydržia jeden týždeň. Neskôr začne tvrdnúť šupka, zmení sa dužina a plody strácajú na kvalite.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje vitamíny A, B a C, karotény, vodu, vlákninu a minerály železo, draslík, fosfor a horčík. Cuketa je skvelá pri detoxikácii, dokáže vyčistiť telo od všetkých zlých toxínov. Obsahuje až 90% vody a preto je vhodná pri redukčných diétach. Priaznivo pôsobí na trávenie a pohyb čriev, má pozitívne účinky na stres a zlepšuje činnosť mozgu. Posilňuje svaly, srdce, imunitu a má antibakteriálne účinky. Je vhodná pri dne, reume, cukrovke a problémoch s obličkami.

Príprava

Cuketa sa používa predovšetkým v kuchyni a to na mnoho spôsobov. Poväčšine sa tepelne upravuje, avšak cuketa je chutná aj v surovom stave, napríklad ako súčasť šalátov. Sama o sebe má veľmi jemnú chuť a ľahko prijíma chuť prísad, najlepšie chutí s cesnakom. Známe jedlá z cukety sú poväčšine zapekané alebo dusené pokrmy. Ďalej sa z nej dá pripraviť chutná polievka, pizza, šaláty atď. Dajú sa spotrebovať aj cuketové kvety, ktoré chutia výborne plnené alebo v šalátoch.

Zaujímavosť

Vo Francúzsku je známa ako hlavná prísada do ratatouille.