Mesiac zberu

Ďatelina lúčna Trifolium pratense L.
Jetel luční (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Október.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastá prízemná ružica listov a rozkonárená, až 50 cm vysoká stonka. Listy sú striedavé, dolné dlhostopkaté, horné krátkostopkaté, trojpočetné, so sediacimi lístkami. Na listoch je bledozelená oblúkovitá kresba. Drobné purpurovočervené až mäsovočervené, zriedka aj biele kvety sú päťpočetné, obojpohlavné a usporiadané v guľatých hlávkach. Plod je malý nepukavý struk s 1 - 2 semenami, v zrelosti obalený zaschnutou korunou.

Výskyt

Hojne rastie na slnečných lúkách a popri cestách ako burina.

Zber a úprava

Zberajú sa neporušené kvetné hlávky hneď po rozkvitnutí, najmä od mája do septembra. Po odstrihnutí alebo odštipnutí sa bez stopiek sušia v prevzdušnenom priestore, voľne alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Liečivé vlastnosti

V medicíne aj ľudovom liečiteľstve sa používa pre svoje dezinfekčné a sťahujúce vlastnosti vnútorne aj zvonka, najmä pri zápaloch priedušiek, na zapálené a hnisajúce rany, ekzémy a pri re­umatizme, v čajových zmesiach ako aromatikum.

Príprava

Zápar sa pripraví z dvoch lyžičiek drogy a pohára horúcej vody. Pou­žíva sa po vylúhovaní vnútorne aj zvonka.

Zaujímavosť

Z mnohých u nás rastúcich druhov ďateliny lieči­vo pôsobia a zberajú sa aj kvety ďateliny plazi­vej (Trifolium repens), ktoré sú špinavobiele až ružovkasté a vyrastajú na samostatných dlhých kvetných stopkách z podzemkových púčikov. Jej dlhostopkaté trojpočetné listy sa skladajú z tmavozelených lístkov so svetlou oblúkovitou kresbou. Užíva sa podobne ako ďatelina lúčna, ale naviac pri ženských chorobách, zdurených žľazách a opuchoch. Zberá sa aj ďatelina roľná (Trifolium arvense), jednoročná alebo dvojročná bylina s valcovitými hlávkami ružovej alebo červenkastej farby. Celá rastlina je chlpatá a má tvrdé stonky. Kvitne od mája do jesene. Zberá sa vňať. V ľudovom lieči­teľstve sa využíva najmä na zastavenie hnačiek a vracania. Priaznivo vplýva aj na pankreas a čistí krv, čo sa využíva napríklad pri psoriáze. Sušená je vhodná do vázy, ak sa zberá na začiatku kvitnutia.