Mesiac zberu

Dráč obyčajný Berberis vulgaris
Dřišťál obecný (dřišťál dráč) (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dráč je opadavý, husto vetvený, tŕnitý ker dorastajúci do výšky 3 m. Vetvy sú šedožlté, hranaté až ryhované. Listy sú dlhé 1 až 2 cm, eliptické, krátke a na okrajoch ostnaté. Kvety sú usporiadané v ovisnutých hroznách, žltej farby. Plodmi sú elipsovité, lesklé červené bobule. Celá rastlina okrem plodov je jedovatá.

Výskyt

Nachádza sa na suchých, kamenistých stráňach, na okrajoch lesov a krovín, na pôdach chudobných na vápnik, pieskových až pieskovohlinitých. Celkovo rastie v strednej a južnej Európe, v západnom Francúzsku, v Anglicku, severnom Nemecku, Írsku a Škandinávii.

Zber a úprava

Zbierajú sa zrelé plody, kôra a listy. Plody sa zbierajú v plnej zrelosti, kôra zase skoro na jar alebo na jeseň a listy pred rozkvitnutím rastliny.

Liečivé vlastnosti

Alkaloid berberin, ktorý sa nachádza v kôre, vykazuje silné protizápalové účinky, a to na celú radu mikroorganizmov napr. stafylokoky, streptokoky, pôvodcov nadúvacích ochorení (salmonela), cholery, giardiózy, infekcií močových ciest, alebo vaginálnej mykózy. Ďalej zvyšuje imunitu, lieči očné zápaly (odvar z dráču) a podľa niektorých výskumov tlmí aj rozvoj lupienky.

Príprava

Tinktúra s listov alebo odvar z listov a kôry sa používa pri žlčníkových zápaloch, pečeňových poruchách, k utlmeniu maternicového krvácania, k zníženiu krvného tlaku alebo ako žlčopudný a močopudný prostriedok. Odvar sa pripravuje z 1/2 čajovej lyžičky drvenej kôry na šálku vody, varí sa 15 až 30 minút a pije sa 1 až 2 šálky denne. Celková doba liečenia pomocou dráču by nemala presiahnúť 30 dní.

Zaujímavosť

Všetky časti rastliny obsahujú alkaloidy napr. berberin, berbamín, berberubín, axianthín, palmatín a pod. Tieto alkaloidy v malom množstve vyvolávajú príznaky otravy ale vo väčšom množstve dráždia nervový systém, môžu spôsobiť ochrnutie dýchacieho centra a teda aj smrť. Otrava sa prejavuje zvracaním, nadúvaním a omámením. Zo zrelých plodov sa v minulosti pripravovali džemy, marmelády a kompóty. Drač je veľmi kyslý, preto sa používal aj namiesto citrónu. Veľmi tvrdé žlté drevo sa používa v rezbárstve a na výrobu truhiel. Farbivá z dreva sa používali na farbenie vlny a kože.