Mesiac zberu

Drieň obyčajný Cornus mas L.
Dřín obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Február - Apríl.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Drieň je rozkonárený ker alebo strom, vysoký 2 - 5m. Má krátkostopkaté protistojné, vajcovito kopijovité listy. Štvorpočetné drobné žlté kvety s 5 až 10 mm dlhými stopkami sú usporiadane v okolikoch. Plody sú tmavočervené mäsité vajcovité kôstkovice s podlhovastou kôstkou, sladkokyslej chuti. Drieň kvitne už pred vypučaním listov. Začiatkom mája sa z každého okolíka začnú vyvíjať 1 - 3 plody, ostatné kvety postupne odpadnú. Plody dozrievajú a odpadávajú od polovice augusta do konca septembra.

Výskyt

Rastie najmä v nížinách, lesostepiach a vo svetlých lesoch, často na skalnatých podložiach. Je nenáročný na pôdu, ale uprednostňuje vápenec. Dobre znáša su­cho. V súčasnosti sa najmä v záhradách pestujú aj niektoré vyšľachtené odrody s väčšími plodmi.

Zber a úprava

Zberajú sa plody, zriedka listy. Plody sa konzumujú čerstvé, môžu sa spracovať na zaváraniny alebo sa v tenkej vrstve sušia podobne ako šípky.

Liečivé vlastnosti

Vitamín C a farbivá pôsobia ako účinné antioxidanty — látky zbavujúce organizmus škodlivých molekúl voľných radikálov kyslíka, ktoré sa v organizme hromadia. Obsah vitamínu C sa čiastočne uchováva nielen v šťavách, ale aj v zavarených plodoch, v sirupoch, kompótoch, lekvároch a v rôsoloch. Okrem hlavných antioxidačných účinkov sa užíva po lyžičkách aj pri detských hnačkách, žalúdočných a črevných kataroch.

Príprava

Zápar sa pripravuje zo sušených plodov (asi 10 plodov na šálku vody), ktoré sa po rozmliaždení a zaliatí vriacou vodou alebo po krátkom povarení nechajú lúhovať asi 15 minút. Používajú sa podobne ako čerstvá šťava. V ľudovom liečiteľstve sa odvar niekedy používa aj proti črevným parazitom. Ak sa pije ako čaj, dochucuje sa medom.

Zaujímavosť

Výbornú chuť má aj pálenka z drienok - známa drienkovica.