Mesiac zberu

Dúška materina Thymus serpyllum L.
Mateřídouška obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dúška materina je poloker s čiastočne poliehavými, vystúpavými, na báze zdrevnatenými, 5 - 30cm dlhý­mi stonkami. Často sa rozrastá do hustých vankúšovitých trsov. Na tenkých stonkách sú malé, krížmo protistojné, podlhovasté, na okraji mierne podvinuté listy. Po rozmrvení medzi prstami príjemne voňajú. Drobné ružové alebo fialkasté kvety sú usporiadané v koncových alebo pazušných papraslenoch. Plody sú štyri hladké hnedé tvrdky.

Výskyt

Rastie na okrajoch ciest, často v suchých alebo polo­suchých porastoch, na piesočnatých aj hlinitých pô­dach. Od nížin až po subalpinske pásmo je u nás po­merne hojná.

Zber a úprava

Pri zbere sa odstrihujú nezdrevnatené časti vňate ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Sušia sa v riedkych zväzočkoch alebo sa postrihajú na 1 - 2 cm dlhé kúsočky, ktoré sa potom sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pomerne dobre sa suší, a zvyčajne neplesnivie.

Liečivé vlastnosti

Vďaka protibakteriálnym, protivírusovým a protiplesňovým účinkom silice a liečivým účinkom ostatných obsahových látok sa dúška materina používa vnútorne aj ako kloktadlo na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny, na odhlienenie a zmiernenie kašľa, na tráviace poruchy, najmä proti hnačke, pri únave alebo nervovej vyčerpanosti či precitlivenosti, proti ekzémom a zápalom kože.

Príprava

Zápar pripravíme z jednej až dvoch kávových lyžičiek drogy, ktoré sa sparia pohárom vriacej vody a nechajú sa 10 minút lúhovať. Rovnako koncentrovaný alebo aj o čosi silnejší zápar sa použije ako kloktadlo. Vhodný je aj na vonkajšie použitie pri ekzémoch a na vtieranie pri bolestiach hlavy alebo reumatických bolestiach. Na zastavenie čkania sa pije dúškový čaj s citrónom.

Zaujímavosť

Dúška materina je veľmi premenlivý druh. Jej odrody, niekedy označované ako osobitné druhy, majú rovnaké liečivé účinky. Podobné účinky má aj dúška tymianová (Thymus vulgaris), ktorá sa u nás iba pestuje. Izolovaná silica je súčasťou masti vyrábaných na prekrvenie pokožky. Vo Francúzsku sa využíva aj ako korenina a jej silica je obľúbená surovina pri výrobe voňaviek.