Mesiac zberu

Dúška tymianová Thymus vulgaris
Tymián obecný (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dúška tymianová alebo tymián je malý, trváci, voňavý polokrík z čeľade hluchavkovité. Dorastá do výšky 20 - 30 cm. Listy sú čiarkovité až elipsovité, kvety sú fialovej alebo bielej farby.

Výskyt

Patrí k juhoeurópskym rastlinám, často sa pestuje ako obľúbená liečivá a koreninová kuchynská bylina. Rozmnožuje sa semenami. Rastie na slnečných, suchších a ľahších pôdach.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať, ktorá sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Vo farmácii sa z drogy pripravujú odvary, sirupy, extrakty, liečivé čaje a získava sa z nich silica. Silica sa pridáva do rôznych prípravkov, ako napr. zubná pasta, ústne vody, dezinfekčné mydlá atď.

Liečivé vlastnosti

Hlavnou zložkou je tymol 20 - 40%, ďalej karvakol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné. Tymol je vzácna, vysoko baktericídna, teda dezinfekčná látka. Droga rozpúšťa hlieny, v ľudovej liečbe sa používa ako kloktadlo proti čiernemu kašľu a zápalu priedušiek. Pôsobí proti nadúvaniu, pri zápaloch tráviaceho traktu. Mierni kašeľ a pôsobí protizápalovo. Čerstvý tymián je možné použiť pri poštípaní hmyzom.

Príprava

Tymián sa najviac využíva v kuchyni v usušenej ale aj čerstvej podobe. Používa sa na ochutenie omáčok, mäsa, údenín, liehovín a likérov, na konzervovanie rýb. Je súčasťou francúzskeho korenia bouquet garni. Zápar sa pripravuje z 1 čajovej lyžičky drogy na šálku vody. Pri vonkajšom použití pri kúpeľoch používame 200 g drogy na polovicu vane.

Zaujímavosť

Jeho predávkovanie môže spôsobiť tyreotoxikózu (zvýšená činnosť štítnej žľazy), preto by sa mal používať s mierou. Meno tymián pochádza z egyptu. Egypťania používali silicu tymiánu na balzamovanie múmií.