Mesiac zberu

Dvojslivka čínska (Liči) Litchi
Liči čínské (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Február - Apríl.   Zber: Júl - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dvojslivka je rod rastlín (strom) z čeľade mydlovníkovité. Jeho jediný druh je dvojslivka čínska (Litchi chinensis), ľudovo nazývaný liči. Liči je plodom vždyzeleného majestátneho stromu, ktorý môže dorásť do výšky 15 – 20 m a dožiť sa až 200 rokov. Pre ľahší zber ovocia sa udržuje rezom na výšku do 6 – 10 m. Listy sú kožovité, mladé sfarbené do červena, staršie sú tmavo zelené na vrchnej strane a šedozelené na spodnej strane. Kvety sú vo veľkých zoskúpeniach, majú zelenobielu, žltobielu alebo žltú farbu. Plody sú kôstkovice, červenej, ružovej alebo oranžovej farby. Majú oválny, guľatý alebo srdcovitý tvar.

Výskyt

Liči je ovocie pôvodom z Ázie s mimoriadne šťavnatou a sladkou dužinou. Pestuje sa v subtropickom pásme, hlavne v celej juhovýchodnej Ázii, v Indii, na Srí Lanke, v južnej Afrike, na Madagaskare, Brazílii, Floride a Havaji. Najlepšie sa mu darí, kde je leto mokré a teplé, zima chladná a suchá a to kvôli vegetačnému oddychu.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody pomocou dlhých bambusových tyčí. Sušené plody sa často nazývajú čínskymi slivkami a konzervované plody čínskymi jahodami alebo jablkami. Čerstvé liči sa po odtrhnutí dá uskladniť maximálne na 5 dní. Sušené liči je v Ázii veľmi populárne a vydrží asi 1 rok.

Liečivé vlastnosti

Liči je veľmi dobrým zdrojom vitamínu C. Tiež je bohaté na meď, fosfor, draslík, vitamín B a tiamín. Majú znížený obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka. V starej čínskej medicíne slúži na liečenie kašľa, žalúdočných vredov, nádorov a zväčšených žliaz. Kôstkam sú pripisované analgetické účinky. Zo šupiek sa varí čaj, ktorý v Indii slúži proti nadúvaniu a urologickým bolestiam. V USA sa v dnešnej dobe robia štúdia o koreňoch, kôrach a kvetov liči, ktoré by mohli pomôcť liečiť rakovinu.

Príprava

Plody stačí olúpať, rozpoliť a vybrať z nich kôstku. Liči je výborné do šalátov alebo koktailov. Nemalo by sa však variť, dužina by stvrdla.

Zaujímavosť

V Číne sa svojou sladkou chuťou a arómou zaraďuje medzi najjemnejšie ovocie a za pokrm lásky.