Mesiac zberu

Echinacea purpurová Echinacea purpurea L.
Třapatka nachová (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Echinacea je trváca bylina. Z jej pomerne mohutného kolovitého koreňa vyrastá rozkonárená stonka s vajcovito kopijovitými listami. Na kužeľovitom lôžku kvetného úboru sú v strede zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode sú ružové až bledopurpurové samčie jazykovité kvety. Krásne súkvetie má priemer 8 -15 cm. Jeho jazykovité kvety starnutím ovisnú. Plody sú štvorhranné nažky a vyvíjajú sa zo samičích kvetov.

Výskyt

Echinacea sa u nás pestuje v záhradách a parkoch ako okrasná rastlina. Rozmnožuje sa semenami alebo odkopkami. Pochádza zo Severnej Ameriky ako liečivá rastlina Indiánov. Hoci je u nás známa už od 17. storočia, ako liečivá rastlina vzbudzuje čoraz väčší záujem až od poslednej dekády 20. storočia.

Zber a úprava

Využíva sa čerstvý aj sušený koreň, ktorý sa zberá v marci až apríli alebo po skončení vegetačného obdobia v októbri. Podobne, aj keď zriedkavejšie, sa využíva vňať, ktorá sa zberá v júli. Koreň aj vňať sa po rozkrájaní alebo rozstrihaní sušia na prevzdušnenom mieste v tieni.

Liečivé vlastnosti

V súčasnosti je najväčší záujem o echinaceu ako o drogu, ktorá aktivizuje imunitný systém, a tým zvyšuje obranyschopnosť organizmu aj proti novodobým ochoreniam (AIDS, rakovina a pod.). Týmto smerom sa uberá aj vedecký výskum. Echinaceu sa odporúča konzumovať aj preventívne. Echinacea má protivírusové účinky, najmä pri ochoreniach dýchacích a močových ciest, pozitívne účinky pri chronických zápaloch kĺbov a blahodarné účinky na ťažko sa hojace rany a kožné ochorenia.

Príprava

Preventívne alebo vnútorne sa echinacea používa vo forme čaju. Jedna kávová lyžička nadrobno posekanej drogy sa nechá 10 minút lúhovať v pohári vriacej vody. Pije sa 1- až 3-krát denne počas 2-3 týždňov. Účinok sa prejaví až po dvoch týždňoch. Nepoužíva sa však dlhodobo, medzi užívaním sa robia dlhšie prestávky. Pri zápaloch kĺbov možno echinaceu kombinovať s rebríčkom, prípadne s vresom a plodmi jarabiny. Tinktúra sa pripraví ponorením jednej polievkovej lyžice drogy do 100ml liehu. V uzatvorenej nádobe sa nechá lúhovať tri týždne až mesiac. Potom sa tinktúra precedí cez husté sito alebo plátno. Používa sa najmä do mastí, ktoré sa natierajú na rany, ekzémy, kŕčové žily a preležaniny. Masť môžeme pripraviť z 10 g tinktúry a 90 g roztierateľného neutrálneho vosku alebo masti. Tinktúra sa po kvapkách dobre rozmieša vo vosku a natiera sa niekoľkokrát denne v tenkej vrstve na postihnuté miesta na koži.

Zaujímavosť

Užívanie echinacey nie je vhodné v tehotenstve a počas dojčenia. Príbuzné druhy - E. angustifolia a E. pallida sa používajú rovnako ako E. purpurea.